ABD Senatöründen Faiz Artırımı Endişesi; 'FED Ekonomiyi Resesyona Sürükleyecek!'

/userfiles/images/haberler/elizabeth-warren-.jpg 30 Ağustos 2022 Salı

Amerika Birleşik Devletleri Senatörü Elizabeth Warren geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda FED'in ekonomi ile ilgili stratejileri hakkında yorumlarda bulundu. ABD Senatörüne göre, FED Başkanı Jerome Powell'ın sarsılmakta olan ekonomiye ve beklenen resesyona karşın hiçbir planı yok.

Elizabeth Warren geçen Pazar günü CNN'e bir röportaj verdi ve ABD ekonomisi, enflasyon ve FED'in faiz oranları hakkındaki kararları ile ilgili konuştu. Warren ilk olarak, Jerome Powell'ın geçtiğimiz Cuma günü Wyoming Eyaletinin Jackson Hole kentinde gerçekleştirdiği konuşmadan başladı.

Powell, daha yüksek faiz oranlarının, daha yavaş büyümenin ve daha yumuşak işgücü piyasası koşullarının enflasyonu düşürürken hanelere ve işletmelere de biraz acı getireceğinden bahsetti. Bununla birlikte FED Başkanı Jerome Powell bu hamlelerin, enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri olarak nitelendirdi. Powell fiyat istikrarının yeniden sağlanamamasının çok daha büyük bir acı getireceği anlamına gelebileceğinden bahsetti.

Jerome Powell'ın yapmış olduğu konuşmanın üzerine Massachusetts Eyaletinden bir senatör, FED Başkanı'nın yapmış olduğu açıklamaları tercüme etmek istediğini belirterek, 'biraz acı dediği şey, insanları işten çıkarmak, paranın maliyeti yükseldiği için küçük işletmeleri kapatmak, faiz oranları yükseldiği için demek,' ifadelerini kullandı. 

Ayrıca CNN'in Warren ile gerçekleştirmiş olduğu raportajda, Senatör'e Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin bir hata olduğuna inanıp inanmadığıyla ilgili bir soruyu yanıtlayarak şunları vurguladı:

"Bu konuda çok endişeliyim."

Öte yandan Elizabeth Warren enflasyonun sebeplerini sıralamaya devam etti ve  Covid-19 pandemisinin dünya çapında ekonominin bazı kısımlarını kapatmaya devam etmesi, hala tedarik zincirinde sapmalar olması, Ukrayna'da hala devam eden bir savaşın olması gibi şeylerden bahsetti. Warren enerji maliyetleri ve hala fiyat oymacılığı yapan dev şirketlerinde mevcut olduklarının altını çizdi.

Elizabet Warren ayrıca, FED Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonu durdurmak ya da ekonomiyi daha iyi bir konuma getirmek ile ilgili bir planının olmadığını vurgularken şunları söyledi:

"Faiz oranlarını yükseltmekte hiçbir şey yok, Jerome Powell'ın alet çantasında bunlarla doğrudan ilgilenen hiçbir şey yok ve kendisine sorduğumda kongre oturumlarında bunu kabul etti."

Warren konuşmasına devam ederken, 'yüksek fiyatlardan ve güçlü bir ekonomiden daha kötü olan ne biliyor musunuz? Yüksek fiyatlar ve milyonlarca insan işsiz. Fed'in bu ekonomiyi resesyona sürükleyeceğinden çok endişeliyim,' ifadelerini kullandı.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin %72'sinin ABD ekonomisinin gelecek yılın ortasına kadar resesyona girmesini beklediğini gösterdi.

Stifel Financial tarafından yapılan farklı bir araştırmaya göre ise, ankete katılan ABD'deki şirket yöneticilerinin, işletme sahiplerinin ve özel sermaye yatırımcılarının %97'sinin ABD ekonomisinin hali hazırda bir durgunluk içinde olduğuna, (%18) ya da önümüzdeki 18 ay içinde bir durgunlukla karşı karşıya kalacağına inandığı ortaya çıktı ( %79).Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz