Almanya Kripto İçin İlk Ulusal Vergi Rehberini Yayınladı

/userfiles/images/almanya-kripto-para-bitcoin-bitc.jpg 11 Mayıs 2022 Çarşamba

Almanya Ulusal Maliye Bakanlığı, kripto para birimleri ile ilgili ülke çapında ilk talimat niteliği taşıyan bir gelir vergisi muamelesine ilişkin rehberlik yayınladı.

Kripto varlık ekosistemine karşı olumlu tavır sergileyen Avrupa ülkelerinden bir tanesi de Almanya. Hatta 2020 senesinin Mart ayında Almanya’nın mali düzenleyicisi, kriptoyu finansal araç olarak sınıflandıran yönergeyi yayınladı. Son iki sene içerisinde kripto alanında bu gibi olayların duyulması artık normalleşse de, ülkenin bu kararı o yıllarda büyük bir adım olarak nitelendirilmişti. 

Şimdi ise Almanya Maliye Bakanlığı, kriptolara ilişkin ülkede bir ilki gerçekleştirdi. Yeni yayınlanan bir açıklamaya göre bir rehber duyusunda bulunan ülke, kripto para madenciliği, bahis, borç verme, hard fork ve airdrop gibi konuları içeren bir rehber geliştirdi.

Buna ek olarak Almanya, Bitcoin ve Ethereum alım satımının vergi uygulaması ile de ilgilenildiğini belirtti. Parlamento Devlet Sekreteri Katja Hessel yapılan açıklamada ülkede vatandaşların bir sene sonra BTC ve ETH satışlarında vergiden muaf olacağını duyurdu.

Hessel yapılan açıklamada şunları söyledi:

Özel şahıslar için satın alınan Bitcoin ve Ethereum satışı bir yıl sonra vergiden muaf olacak. Örneğin Bitcoin daha önce borç vermek için kullanılmışsa veya vergi mükellefi başka birinin bloklarını oluşturması için hisse olarak Ethereum sağladıysa, son tarih on yıla uzatılmaz.

Geçtiğimiz sene blok zincir analiz şirketi Chainalysis, kripto para birimleri yatırımlarında en çok kar elde eden ülkelerin sıralamasını açıkladı. Listenin başında Amerika Birleşik Devletleri gelirken Almanya 5.5 milyar dolar ile üçüncülüğe yerleşti. 4.5 milyar dolarlık kar ile Türkiye altıncı sırada yer aldı. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz