Arnavutluk Kripto Para Ve Madencilik Vergi Oranını Açıkladı

/userfiles/images/arnavutluk-btc-bitcoin.jpg 26 Haziran 2022 Pazar

Balkanlarda bulunan Arnavutluk Cumhuriyeti'nin yetkilileri, pek çok diğer ülke gibi kripto alanında uygulanacak mezvuatlara dair yeni bir gelişme duyurdu. Yeni açıklanan bilgilere göre vergi tasarısı, ülkenin yasama organı tarafından inceleniyor ve gelecek yılın başında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Kripto para birimleri ve dijital varlık piyasası günden güne ün kazanıyorken sayısız dünya ülkesi de düzenlemeler ve güvenlik önlemleri almak adına konuyu meclise taşıyor. Her ne kadar çoğunluk ihtiyatlı davranıyor olsa da, hemen her gün bir devlet yetkilisi gelecekte yürürlüğe girebilecek tasarıların üzerinde çalıştıklarını açıklıyor.

Süreç çoğu zaman yavaş ilerliyor fakat yine de gelişmeler olumlu olabiliyor. Pek çok yatırımcı kripto para birimlerinden, NFT'lerden, ya da diğer dijital varlıklardan elde edilen kazançlara vergi uygulanması konusunda negatif düşünüyor. Özellikle Hindistan'da alının %30'luk vergi kararının ardından yalnızca yatırımcılar değil kripto para borsaları da zarar görmüştü.

Öte yandan ülkelerin kriptolar hakkında yasa çıkarıyor olması bu varlıkları tanıdığı anlamına da geliyor. Bu devletlerin arasına yakın zamanda Arnavutluk ise kripto para birimleri ve kripto madenciliğine dair yeni tasarı üzerinde çalışıyor. Verilen bilgilere göre yasa, ülkenin en yüksek düzenleyici kurumunun kripto varlıklarını ve sanal varlıklardan elde edilen geliri vergilendirmesini sağlayacak.

Tasarı, sanal varlıkları şu şekilde sınıflandırdı:

"Dijital biçimde yatırılabilen, alınıp satılabilen veya aktarılabilen ve ödeme veya yatırım amacıyla veya kripto para birimleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir değişim aracı olarak kullanılabilen bir değerin dijital temsili."

Fakat bahsi geçen bu sanal varlıklar, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) içermiyor çünkü dünya çapındaki birçok para otoritesi, ulusal fiat para birimlerinin dijital bir versiyonunu geliştiriyor ve Arnavutluk da bu planları ön görerek sanal varlık kategorisinde CBDC'leri eklemedi.

Kripto Para Madenciliği De Vergiye Tabii

Kripto para birimleri vergilendirmeye dahil edildiği gibi, kripto para madenciliğinden elde edilen gelirler üzerinden de yatırımcılar ve şirketler devlete vergi ödeyecekler. Buna ek olarak tasarıda, hak sahiplerinin özel kişiler olması durumunda, gelir üzerinden %15 oranında sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalacakları belirtiliyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz