Avalanche (AVAX) Şok İddialarla Karşı Karşıya!

/userfiles/images/haberler/avalanche-AVAX.jpg 29 Ağustos 2022 Pazartesi

26 Ağustos Cuma günü ortaya atılan iddialara göre Avalanche (AVAX) CEO'su Emin Gün Sirer, rakip kripto para birimlerine karşı etik olmayan rekabet yöntemleri benimsedi. Fakat ortaya atılan iddiaların ses getirmediği farkedildi. Bununla birlikte Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından Twitter'da yapılan açıklamalar ortaya çıkan tartışmaların fitilini ateşlemiş oldu. 

Ticaret hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance'ın CEO'su ortaya atılan iddiaların doğru olması halinde 'vahşice' yorumunda bulundu. Zhao ayrıca, Binance borsasının AVAX tarafından hedef alındığını ancak rakip bile olmadıklarını belirtti. Bununla birlikte birçok kişinin aklında ise, Changpeng Zhao'yu harekete geçiren şeyin ne olduğu ile ilgili soru işaretleri oluşmaya başladı.

AVAX'a karşı yöneltilen büyük iddiaların, Ava Labs ile Roche Freedman arasında yapılan gizli bir anlaşmaya dayandığı ifade ediliyor. Ayrıca kripto para piyasalarına yönelik açtığı davalar ile tanınan Roche Freedman hukuk firması, şu anda Binance kripto varlık borsası ve Avalanche'nin rakipleri olan Solana Labs ve Dfinity Foundation (ICP) dahil olmak üzere 25’ten fazla projeye yönelik toplu dava yürütüyor. 

Roche Freedman’ın kurucu ortağı Kyle Roche ile Avalanche (AVAX) arasında gizli bir anlaşmanın yapıldığı iddiası gizli çekim videolara dayandırıldı. İddialara göre ise Ava Labs, Roche Freedman’a şu anda yüz milyonlarca dolar değerinde olan devasa miktarda Ava Labs hissesi ve AVAX coin verilmesini içeren bir anlaşma sağladı. İddiaların şaşırtıcı kısmı ise, Roche’a ait sızdırılan videoların bu iddiaları doğrulaması oldu.

Ayrıca videoların gerçek olması halinde, Freedman ile AVAX arasında yapılan anlaşma karşılığında, Amerikan hukuk sisteminin Avalanche ile bir şekilde rekabet edebilecek projelere zarar vermek için kullanıldığı düşünülüyor. Bununla birlikte SEC ve CFTC gibi düzenleyici kurumların radarına AVAX’ın girmemesi için kurumların görüşlerine uygun olarak diğer projelere suçlamaların yapıldığı kaydedildi.

İddialara göre, o dönem AVAX’ın kasasında a16z’den gelen yatırımlardan kaynaklı nakit bulunmasına rağmen coin ve hisse ile ödeme yapılarak gizli anlaşmaya dikkat çekilmemesinin hedeflendiği belirtilmişti ve videoların bir kısmında AVAX’ın Kyle Roche’ı bir dönem sonra 'kripto para uzmanı' olarak bünyesine aldığı da ifade ediliyor. Bu alımın ardından Freedman, rakip kripto para projelerinin gizli bilgilerini sızdırdığını bildirdi.

Öte yandan Binance CEO’sunun Twitter paylaşımının ardından Avalanche CEO’su Emin Gür Sirer’den merak edilen açıklama geldi. AVAX CEO'su, insanların böyle saçma bir iddiaya inanmasına çok şaşırdığını ve Avalanche’in iddia edilen yanlış davranışlara girmediğini belirterek şunları söyledi:

"Cryptoleaks’teki komplo teorisi saçmalığı kadar gülünç bir şeye insan nasıl inanabilir. Kışkırtıcı makalede iddia edilen yasa dışı, etik olmayan ve tamamen yanlış davranışlara asla girmeyiz."Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz