AVAX Coin

AVAX Coin

AVAX Coin piyasalarda da AVAX kısaltmasıyla listenirken asıl açılımı ise Avalanche şeklindedir. 2020 senesinin Eylül ayında piyasaya sunulan Avalanche coinin arkasındaki kurucu ekip Ava Labs olarak bilinmektedir.

Avalanche (AVAX) coin projesi kendi blok zincir ağı açısından ölçeklenebilen ve güvenlikli bir ağ şeklinde tanıtılmıştır. AVAX Coin herhangi bir onaya ihtiyaç duyan ya da duymayan blok zincir ağlarının tek ve ortak bir ağ üzerinden eş güdümlü çalışabilmesini mümkün hale getirmek için üretilen bir ekosistem coinidir. Bu doğrultuda Avax projesi gerekli duyulan sorun çözümlerinin alt ağlarda geliştirilebilmesi mümkün kılar.

Alışılagelmiş bir blok zinciri ile AVAX blok zincir yapısı arasındaki fark Avalanche sisteminde tek bir zincir üzerinden hareket etme zorululuğunun bulunmamasıdır.

Avalanche coinin arz ve dolaşım mekanizmalarında algoritmik fikir birliği mutabakat protokolleri içerisinde Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche isimleriyle bilinen dört farklı aşama bulunmaktadır.

AVAXCoin ağında yönetişimsel kararların alınması için ağ katılımcılarının oy birliği gereklidir.

Avalanche coin kazanmak isteyenler adına öteki kripto para birimlerinde olan madencilik yapılma olanağı bulunmamaktadır. AVAX Coin ekosistemi rahat biçimde hem de güvenli ve güçlü uygulamalar ile kompleks kurallar mimarisine sahip bir blok zincir ağı inşa etmeyi olanaklı kılar.

AVAX Coin ile Avalanche ağında yapılan işlemler en fazla üç saniyenizi almaktadır. Avax bu sayede piyasanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum (ETH) blok zincir ağındaki süreyi neredeyse 5 kat daha kısaltabilmiştir.

Ayrıca iklim krizi, çevre kirliliği karşı hassasiyeti bulunan yatırımcılar için AVAX Coin idealdir, çünkü enerji uzmanları Avalanche coinin diğer büyük iki kripto para olan Ethereum ya da Bitcoin’e nispeten çok daha tasarruflu enerji kullandığını belirtiyor.

Bu durum özellikle pandemiyle birlikte giderek işin içinden çıkılmaz hale iklim krizi adına yardımcı olmak isteyen yatırımcıların AVAX Coini daha çok tercih etmesine neden olmaktadır.

Son olarak; ağdaki katılımcılar harcadıkları AVAX Coin ile blok zincir ağını güvence altına alınır ve bu ağ üstünden yeni ağlar inşa etmek amacıyla kullanabilir.