Avrupa Merkez Bankası Başkanından Sert Bitcoin Açıklaması

/userfiles/images/avrupa-merkez-bankasi-baskani.jpg 21 Mayıs 2022 Cumartesi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde konuğu olduğu bir Hollanda TV kanalına Bitcoin hakkında düşüncelerini anlatırken sert eleştirilerde bulundu.

Christine Lagarde, kripto paralardan anlamayanların büyük riskler altına girdiğini ve hayal kırıklığına uğrayacakları konusunda endişe içerisinde olduğunu ve bu sebeple dijital varlık piyasasının düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. 

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük hacimli kripto varlıkların son bir sene içerisinde ulaştıkları tüm zamanların en yüksek seviyelerinden %50 değer kaybetmesiyle birlikte, dünyanın birçok yerinden üst düzey yetkililer kripto paraları daha yakından incelemeye başladı. Bununla birlikte geleneksel finansal sistem için büyük ölçüde tehdit oluşturdukları konusunda daha fazla endişe duyuyorlar. 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, önümüzdeki dört yıl içerisinde tamamlanması beklenen dijital euro girişimini kripto varlıklarla karşılaştırarak, hiçbir temele dayanmadıklarını ve hiçbir şeye değmediklerini iddia etti. Bununla birlikte Lagarde, dijital euro'nun kripto paralar gibi olmayacağını açıklarken şunlardan bahsetti:

"Merkez bankası dijital para birimini çıkardığımız gün, herhangi bir dijital euro'nun, garanti ediyorum - merkez bankası arkasında olacak."

Öte yandan Christine Lagarde, Bitcoin'in başlı başına bir sorun teşkil etmediğini ve önemli olan noktanın, kripto para yatırımcılarının asla soyguna uğramaması ve aldıkları riskler hakkında bilgilendirilmeleri gerektiğini vurguladı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı, yatırımcılar eğer bir kripto para satın alıyorlarsa, en azından bunların spekülatif varlıklar oluğunu bilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Bitcoin ve kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmalarının yanı sıra, özellikle BTC'nin Darkweb gibi ağlarda yasa dışı işlemler için kullanıldığına da dikkat çekti. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz