AXS Yaratıcıları, Siber Saldırı Mağdurlarına 150 Milyon Dolar Geri Ödeme Yapacak

/userfiles/images/1_cLgGpbThqPxKHc2zUBf9Yg.jpg 09 Nisan 2022 Cumartesi

Bir metaverse ve NFT projesi ve oyna-kazan (P2E) oyunu olan Axie Infinity'nin yaratıcısı olan Sky Mavis, bir siber saldırı sonucu kaybettiği fonları yenilemek ve mağdur olan kullanıcılara geri ödeme yapabilmek adına bir finansman turunda 150 milyon dolar topladığını duyurdu.

Bilindiği Ronin Network köprüsünde gerçekleşen bir açık üzerine siber saldırıya uğrayan şirket, toplamda 620 milyon dolar kaybetmişti ve 6 gün boyunca fark edilmeyen saldırı, bir kullanıcının Ronin Network köprüsü üzerinde işlem yapamama şikayetinden sonra anlaşılmıştı.

Binance liderliğinde yönetilen finansman turu, Animoca Brands, a16z, Dialectic ve paradigm gibi şirketlere de ev sahipliği yaparak kan kaybetmiş şirketin ekosistemini kurtarabilmesi ve mağdur olan müşterilere geri odeme yapabilmesi adına destek oldu. 

Web3 ekosistemi altyapısına sahip oyna-kazan oyunu Axie Infinity'nin kurucularından Sky Mavis, kaybedilen sermayeleri geri toplamak ve Ronin Network'ün güvenini yeniden kazanmak adına alacağı bir dizi önlemi açıkladı. Tura ev sahipliği yapan Binance'ın CEO'su Changpeng Zhao şu açıklamalarda bulundu: 

"Sky Mavis'in daha büyük endüstri için çok daha fazla değer ve büyüme getireceğine inanıyoruz ve son olayı çözmek için çok çalıştıkları için onları desteklemenin gerekli olduğuna inandık."

Öte yandan Axie Infinity platformu da resmi Twitter hesabı üzerinden bir gönderi paylaşarak müjdeli haberi şu şekilde paylaştı:

"Binance liderliğindeki 150 milyon dolarlık bir finansman turunu artırdık! Sky Mavis bilanço fonları ile birleştirilen tur, siber saldırıdan etkilenen Ronin Network ve tüm kullanıcılara geri ödeme yapılmasını sağlamak için kullanılacak."

Sky Mavis ayrıca, Ronin Network'ün maruz kaldığı siber saldırının sonucunda harekete geçeceği birkaç eylem konusunda bilgilendirmede bulundu. Şirket, hazinesine toplamış olduğu tüm fonları saldırıdan etkilenen tüm kullanıcılara geri ödeme yapacağını duyurdu. Buna ek olarak Sky Mavis, kripto para birimi olan AXS'i kurtarmak için federal polisle birlikte çalışma yürüttüğünden, satın alınan 56 bin Ethereum'um teminatsız kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Gerçekleşen siber saldırıdan bu yana Ronin Network köprüsü etkin değildi. Sky Mavis şirketinin birkaç hafta içerisinde yeni güvenlik denetimlerinden geçtikten sonra yeniden aktif hale getirilecek. Öte yandan şirket, artık güvenlik unsurlarını daha da ciddiye aldığını ve tekrardan oluşabilecek bir saldırıya karşın sıkı güvenlik önlemleri aldıklarını açıkladı.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz