Ayı Piyasası Kripto Şirketini İflas Başvurusuna Sürükledi

/userfiles/images/ay%C4%B1-piyasas%C4%B1_1.jpg 06 Temmuz 2022 Çarşamba

Kripto para ve dijital varlık piyasasındaki uzun soluklu değer kaybı sebebiyle ABD merkezli kripto platformu Voyager Digital, Amerika Birleşik Devletleri İflas Yasası'nın 11. Bölümü uyarınca ihtiyari dilekçe sunduğunu açıkladı.

Uzun süredir başta Bitcoin olmak üzere tüm altcoinler ve NFT'ler gibi dijital varlık piyasası değer kayıplarıyla boğuşuyor. BTC haber kaleme alınıyorken tüm zamanların en yüksek değeri (AHT) olan 65 bin dolar bandının çok uzaklarında ve 20 bin dolar seviyelerinden el değiştiriyor.  

Nitekim BTC liderliğinde değer kaybeden diğer tüm altcoinlerin düşük fiyatı da toplam kripto para piyasasındaki değeri 1 trilyar doların altına indirdi ve yazının yayınlanmaya hazırlandığı dakikalarda 908 milyar dolar seviyelerinde seyrediyor. 

Bu zorlu zamanlarda kripto piyasasına ait olan şirketler zorluk yaşıyor ve sayısız kripto borsası çalışan sayısında küçülmeye gitmek gibi çözüm yolları arıyor. Bu isimlerin arasında olan Voyager Digital ise geçen hafta geçici bir süreliğine alım satım, para yatırma ve çekme işlemlerini ve sadakat ödüllerini askıya aldığını söyledi.

Yapılan duyuruda Ehrlich şunları söyledi:

"Bu karar, birlikte kurduğumuz Voyager platformunun değerini korurken çeşitli ilgili taraflarla stratejik alternatifleri keşfetmeye devam etmek için bize zaman tanıyor. Uygun zamanda daha fazla bilgi vereceğiz."

O zamanda kırmızı alarma geçmiş olan şirket şimdi ise alınan önlemlere rağmen uğranan zararı telafi edemediğini duyurdu. Yeni açıklamalarda bulunan Voyager Digital, yeniden yapılanma planını uygulamak ve tüm paydaşlar için değeri en üst düzeye çıkarmak için iflas başvurusunda bulundu.

İzlenecek yeni yol haritasına göre şirket hesaplarında kripto para bulunan müşteriler, hesaplarındaki kripto paraları, Three Arrows Capital kurtarma işleminden elde edilen gelirleri, yeniden düzenlenen şirketteki adi hisseleri ve Voyager tokenlerini alacak.

Buna ek olarak hesaplarında ABD doları bulunan müşterilerin, Metropolitan Commercial Bank ile bir mutabakat ve dolandırıcılık önleme süreci bittikten sonra bu fonlara erişim sağlayabileceklerinin altı çizildi.

Duyuruda Voyager CEO'su Stephen Ehrlich'in şu açıklamayı yaptı:

"Geleceğe güçlü bir şekilde inansam da kripto piyasasında son birkaç aydır görülen oynaklık ve bulaşma ve şirketin yan kuruluşu olan Voyager Digital, LLC'den alınan 3AC kredisinin temerrüdü, artık bilinçli ve kararlı bir şekilde harekete geçmemizi gerektiriyor. Bölüm 11 süreci, kurtarmayı en üst düzeye çıkarmak için verimli ve adil bir mekanizma sağlıyor."

İflas ve sonrasındaki toparlanma planları adına konuşa kripto şirketi, Metropolitan Commercial Bank'taki hesabında tutulan 350 milyon dolardan fazla nakit paraya ek olarak elinde 110 milyon dolardan fazla nakit ve kripto para bulunduğunu söyledi. Ayrıca platformda yaklaşık 1.3 milyar dolar değerinde kripto para ve Three Arrows Capital'a karşı 650 milyon dolardan fazla tazminat talebi olduğunu belirtildi. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz