Binance CEO'su Changpeng Zhao Bloomberg'e Dava Açtı!

/userfiles/images/haberler/Binance-CEO-CZ.png 26 Temmuz 2022 Salı

Ticaret hacmi bakımından dünyanın bir numaralı kripto para borsası Binance'ın CEO'su Changpeng Zhao, Temmuz ayının başında Bloomberg Businessweek'ın Hong Kong'da yayımlanan Çince baskısı ve Twitter ve Facebook hesapları aracılığıyla yayınladığı iftira iddiaları üzerine dergiye dava açtı. 

Geçtiğimiz Cuma günü Hong Kong Yüksek Mahkemesine sunulan ve kripto haber platformu Decrypt'e sunulan dosyanın bir kopyasına göre, Bloomberg Businessweek'in Çin baskısında 'Kripto'nun En Zengin Adamı Soğuğa Dayanabilir mi?' başlıklı makalesini yayınlamasının ardından dava açtı.

Binance'ın CEO'su Changpeng Zhao (CZ)Bloomberg Businessweek'in Çince baskısının ve çevrimiçi platformlarda da 'Changpeng Zhao'nun ponzi şeması' anlamına gelen bir cümle ile yayımlanması nedeniyle tazminat talep ediyor.

Binance borsasının temsilciler ayrıca, CZ'nin Bloomberg'e dava açmasının sebebinin borsası ile bir ilgisi olmadığını, kişisel bir mesela olduğunu belirtti. Changpeng Zhao, Bloomberg Businessweek'in yayımladığı makalede, kin, aşağılama ve alaya alma gibi konulara değinildiğini söylüyor. Ayrıca CZ, kripto topluluğunun gözünde kendisinin düşürülme çabasının olduğunu vurguladı.

Öte yandan Hong Kong davasıyla ilgili olarak Cuma günü New York'ta sunulan bir Kanun Hükmündeki Kararname'ye göre Binance CEO'sunun avukatı, makalenin orijinal İngilizce dilindeki versiyonunun da karalayıcı ifadeler içerdiğini iddia etti.

New York belgelerine göre, orijinal makalenin 'Zhao ve Binance'e karşı yapılan ve tamamen asılsız olan ve açıkça okuyucuları Zhao ve Binance'in yasadışı veya nahoş faaliyetlerde bulunduğuna inandırmak için tasarlanmış birkaç ciddi ve karalayıcı iddia içerdiğini' iddia ediyor.

Changpeng Zhao ayrıca, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir gönderide Haziran ayında yayınlanan makale için 'Bloomberg'deki çoğu yazar iyi olsa da, bu sefer iyi değildi' ifadelerini kullandı.

Hong Kong'da yayınlanan makalenin karalayıcı olduğunu iddia eden CZ, yayınlandığı tüm mecralardan makalenin silinmesi için talepte bulunmasının yanı sıra, tazminat davası da açtı. 

Öte yandan bu durum Changpeng Zhao'nun başına ilk defa gelmiyor. 2020 yılında ise başarılı CEO, Forbes dergisinin, bir makalesinde Binance borsasının düzenleyicilerinin kasıtlı olarak yatırımcıları aldatmaya çalıştığını ve ABD'deki müşterilerinden gizlice kâr etmek için tasarlanmış ayrıntılı bir kurumsal yapıya sahip olduğu konusundaki iddiaları üzerine tazminat davası açmıştı ve davayı kazanmıştı.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz