BIS, IMF ve Dünya Bankası CBDC İçi El Ele Verdi

/userfiles/images/cbdc.jpg 12 Temmuz 2022 Salı

İsviçre merkezli Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), IMF ve Dünya Bankası ile iş birliği içinde hazırlanan ve kripto para dünyasını ve CBDC'leri yakından ilgilendiren bir rapor yayınladı.

Merkez bankası dijital para birimi anlamına gelen CBDC'ler, kripto para birimleriyle ilgilenen devletler için hayati önem taşıyor. Dolayısıyla halihazırda kripto mevzuatları üzerinde çalışmalar yürüten pek çok ülke ve merkez bankası kendi resmi dijital para birimini çıkarmak için tasarılar üzerinde çalışıyor.

Bu konudaki adımları merak edilen ülkelerden biri olan ABD'den geçtiğimiz günlerde kriptolarla ilgilli yürütme emrinin bir sonucu olarak departman tarafından yayınlanan ilk rapor olan bilgi notu geldi. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, uluslararası bir kripto düzenlemesi için gereken çerçeveyi açıkladı. 

Şimdi ise Uluslararası Ödemeler Bankası, sistemlerin sınırlar ötesinde çalışmasını kolaylaştırmak için ülkelerden merkez bankası dijital para birimi (CBDC) tasarımının erken aşamalarında iş birliği yapmalarını istedi. Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası ile ortak rapor yayınlayan BIS, birlikte çalışabilirliğin öneminin altı çizildi.

Yayınlanan notta şunlar yazıldı:

"Merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) sınır ötesi ödemeleri iyileştirmesi için, merkez bankalarının dış erişim ve CBDC'lerin yargı bölgeleri arasında nasıl bağlantı kurduğu konusunda temel kararlar alması gerekiyor. Bu kararlar erken bir aşamada alınmalı ve uluslararası işbirliği ve koordinasyon önkoşuldur. 

Bu, Uluslararası Ödemeler Bankası'nın Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi, BIS İnovasyon Merkezi, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası tarafından bugün yayınlanan ortak raporun ana sonucudur."

Ayrıca BIS, merkez bankalarının CBDC seçenekleriyle birlikte hareket ederken dikkate almaları gereken beş kriter olduğunu söyledi. Belirlenen bu kriterlere göre,merkez bankaları hiçbir zarar vermemeli, verimliliği artırmalı, dayanıklılığı artırmalı, diğer sistemlerle birlikte yaşamayı ve birlikte çalışabilirliği sağlamalı ve finansal katılımı desteklemeli. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz