Bitcoin Cüzdanı / Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin Cüzdanı / Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin (BTC) cüzdanı ya da soğuk cüzdan olarak adlandırılan elektronik ve donanımsal araçlar her kripto para yatırımcısı nın kullandığı yaygın ürünlerin başında gelir. Buna rağmen hala bazı yatırımcılar için kripto parasını nasıl saklayacağı ve güvende tutacağı cevaplanmamış bir soru olarak duruyor.

İşte bu noktada kripto para güvenliği ile alakalı son gündem maddelerinden birisi de soğuk cüzdan kavramı oluyor. Peki BTC cüzdan ı ya da bütün kripto paralarımızın cüzdanı olarak kullanabileceğimiz bu soğuk cüzdan nedir?

Hali hazırda tek başına bile yeni yeni alışılan bir olgu olarak kripto coinler, kendileriyle birlikte yeni kavramlar ve teknolojileri de hayatlarımızın içine sürüklüyor. Bu yeni olguların başında ise paranın en büyük gereksinimi cüzdanları dijital hali olan soğuk cüzdanlar geliyor.

Soğuk cüzdanların en temel işlevi dijital para birimlerinin güvenle saklanabilmesini sağlanmaktır. Soğuk cüzdanlar, Bitcoin (BTC) gibi kripto para coinlerinin muhafazasını oluşturmak amacıyla kullanılan çevrimdışı (offline) olarak kullanıla bilinen kripto para cüzdanlarıdır. Soğuk cüzdan ayrıca fiziki bir meta olduğu için diğer ismi olan donanım cüzdanı olarak da bilinmektedir. Yani soğuk cüzdan, fiziksel donanımlardan meydana gelen bir araçtır.

Bu donanım (soğuk) cüzdanları, kripto paraların online / çevrimiçi ataklara ve risklere karşı daha güvende olması için çevrimdışı /offline, yani web üzerinden erişilemez bir boyutta tutulabilmesine yardımcı olur.

Ayrıca soğuk / donanım cüzdanları, genel ve spesifik şifreleme oluşturabilmek üzere “random” sayı üreteçleri barındıran elektronik cihazlardan meydana gelir. Nihai olarak token ve coinlerin çevrimdışı olarak saklanabileceği her aygıt esasında soğuk cüzdan kapsamına girer.

Borsaların sunduğu spot cüzdanlar kâğıttan cüzdanlara benzetilebilir ve anlık işlemlerde kripto paraları kısa süreliğine bulundurmak için ideal olabilirler. Ancak çok uzun süre tutarak belki de birkaç yıl satmayı düşünmediğiniz kripto varlıklarınızı, şifre çözücü siber saldırı tehditleri arasında çevrimiçi bir cüzdanda saklamak tehlikeli olabilir.

Bu bağlamda Ledger ve Traverzo gibi yaygın kullanımı olan soğuk cüzdan çeşitleri yatırımcıların kripto paralarını miras bırakabilecek kadar uzun süreler güvenle saklamasının önünü açıyor.