Bitcoin Grafiği

Bitcoin Grafiği

Bitcoin grafiği aramaları son günlerde giderek artıyor, bunun nedeni ise kripto paralarla yatırım yaparak kazanç elde etmek isteyen her yatırımcının Bitcoin (BTC) değerlerini bir gösterge olarak kabul etmesi.

Eğer Bitcoin fiyatındaki değişimlerin altcoin fiyatlarını da etkilediği doğrudan biliniyorsa, bir kripto para yatırımcısının Bitcoin (BTC) grafiği yorumlamak için BTC satın almayı düşünmesine ya da zaten almış olmasına gerek olmadığı da tahmin edilebilir.

Bitcoin (BTC) piyasa hacmi neredeyse 200 milyarın üstünde kalan bir değere sahip olarak, fiyatı uluslararası gerilimlerden bile olumlu etkilenebilen bir yatırım aracına dönüşmüş durumda. Piyasaya giriş ve çıkış göstergesi olarak Bitcoin dominansı yatırımcılara önemli kırılmaları önceden görmelerini sağlayacak tüyo veriler barındırıyor.

Bitcoin grafikleri genelde mum grafik formatında yer alırken CoinMarketCap, Coinbase, Investing gibi kripto takip platformlarında anlık olarak güncelleniyor. Ayrıca bu grafik genellikle dört saat, on iki saat, yirmi dört saat, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere altı farklı zamansal dilimi de kapsamaktadır.

Bu noktada mesela dört saatlik bir yeşil mumun günlük ortalamada yine kırmızı olarak görünmesi mümkün. Haliyle yine yirmi dört saatlik bir zaman diliminde göreceğiniz kırmızı mum, anlık bir düşüşe işaret etse bile, haftalık dilimdeki yükselen trendin sadece anlık bir düzeltmesi olabiliyor.

Zaman dilimleri konusunda grafik okuyanların sıklıkla düştüğü hataların başında, tüm göstergeleri farklı zaman dilimlerinde sağlama yapmadan işlem açmak geliyor.

Yatırımcılara ise Bitcoin grafiği üzerinden teknik ve temel analizleri yaparak, alım ve satım noktalarını belirlemek kalıyor. Bu noktada grafikte birden çok fiyat aralığı formasyonu (flama, çanak, OMO vb.) aranarak destek ve direnç noktalarının belirlenmesi, panik satışı ya da coşku alımları yapmamanın en önemli adımlarını oluşturmaktadır.

BTC’nin fiyatı da dahil bütün kripto para fiyatlarının sınırsız değişkenden oluşan bir denklem olduğunu ve bazı durumlarda en belirgin grafik analizlerinin bile çalışmayacağını akıldan çıkarmamak gerekiyor.