Bitcoin Kaç Dolar?

Bitcoin Kaç Dolar?

Bitcoin Kaç Dolar?

Bitcoin kaç dolar sorusunu aratan yatırımcılar hem biraz da olsa Bitcoin (BTC) satın almış olanlar hem de hiç BTC sahibi olmamış ya da olmayı düşünmeyen yatırımcılar olabilir. Neden mi? Çünkü Bitcoin (BTC) fiyatı özellikle dominance denen işlem hacmindeki payıyla tüm kripto para piyasalarını kapsayacak kadar etkili bir piyasa parametresi halini almıştır.

Öyle ki Bitcoin ile hiç işi olmayan yatırımcılar ve hatta altın ve döviz analizi yapmak isteyenler bile bu BTC fiyatına bakarak analizlerine başlarlar. Bunun nedeni Nakamoto takma adıyla yayınlandığı teknik dökümanından bu yana (2009) Bitcoin’in kaç dolar olmasının kripto piyasalarını belirlemesinden ileri gelmektedir.

Kripto para kaç dolar sorusunun, kalıcı bir cevabı elbette yoktur. Fiyatlar saniyeler içerisinde marjinal oranlarda değişebilir. Örneğin; br günde tam iki bin beş yüz dolara (2.500$) yakın artış gösteren Bitcoin’in fiyatı, uzun vadede çok daha büyük rakamlar olarak ifade edilebilir. Burada net bir fiyatın zikredilmesi için anlık olarak piyasa fiyatlarının incelenmesi gerekir. Sitemizde piyasa ekranlarına dair bilgilere de ulaşabileceğiniz kaynakları sizlere sunuyoruz.

Toplam da üretilebileceği miktar sınırı yirmi bir milyon olarak belirlenen BTC’nin dolaşımdaki arzı neredeyse yirmi milyonu bulduğu için yakın zamanda daha da yüksek fiyatlara ulaşılacağı düşünülmektedir.

Ayrıca uluslararası gerilimler ve çatışmalardan, pandemi koşullarından, doğal felaketler ve ekonomik krizlerden sıklıkla etkilenen itibari (fiat) para birimleri giderek kullanılamaz hallere gelirken dünyanın bir ucundan bir ucuna hiç durmadan likidite transferi sağlama aracı olan Bitcoin’in eli piyasalarda çok daha güçlü görünmektedir.

Küresel bir para birimi olarak bir adet Bitcoin fiyatı neredeyse elli bin doları bulduğu için daha ucuz gündelik hayattaki harcamalar için kullanılan BTC birimine 1 Satoshi denir ve SATS kısaltmasıyla bilinir. 1 adet SATS yalnızca 0.00000001 BTC değerine eşittir ve dolayısıyla 1 BTC (Bitcoin) = 100.000.000 Satoshi etmektedir.

Güncel Satohi (SATS) fiyatları da Bitcoin hakkında doğrudan veri ve yorumlama alanı yaratabildiğinden dolayı Mart 2022 itibariyle bir SAT fiyatının $0,000445 - $0,000448 aralığında işlem gördüğünü belirtebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, fiyatlar anlık olarak değişeceğinden, anlık fiyatları ilgili ekranlardan izlemek doğru olacaktır.