Bitcoin Neden Düşüyor? XRP, AXS Ve Altcoinlerde Derin Kayıplar Var!

/userfiles/images/ayi-piyasasi.jpg 25 Nisan 2022 Pazartesi

Geçtiğimiz haftanın ilk yarısına oldukça iyi başlayan Bitcoin, 38.633 dolar seviyelerinden 3 gün boyunca yükseliş gerçekleştirerek 41.960 dolara kadar yükselmeyi başarmıştı. Fakat haftanın ikinci yarısında yeniden sert bir düşüş başlatarak, yaklaşık %9'luk bir değer kaybı ile 38.633 dolara kadar düştü. 

25 Nisan Pazartesi'den itibaren, Bitcoin ve kripto para piyasası yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratarak %3 değer kaybı ile hafta açılışı yaptı. BTC son 24 saatte 39.781 dolar seviyelerinden işlem görürken, 38.239 dolara kadar geri çekildi.

Bitcoin'de korku ve açgözlülük endeksine bakıldığı zaman bugünden (25 Nisan Pazartesi) itibaren ibre 'aşırı korku' olan 23 seviyesini gösteriyor. Bu seviye dün ise 24 puanda ilerliyordu.

Korku ve açgözlülük endeksi seviyesinin de günden güne düşmesi, yatırımcının çok endişeli olduğunu ve piyasaya daha temkinli yaklaştığını gösteriyor. Diğer yandan piyasaya 'aşırı korkunun' hakim olduğu zamanlar, bir satın alma fırsatı olarak da görülebiliyor.

Bitcoin'de Son Durum Ne?

BTC, 24 Ocak'tan bu yana majör bir yükselen kanal içerisinde işlem görmeye devam ediyor. Fakat son dönemlerde Bitcoin fiyatının sürekli düşüş yaşamasıyla birlikte BTC, yavaş yavaş yükselen kanalın alt bandına doğru yaklaşmaya başlamış durumda. 

Bitcoin uzun süredir hem destek hem de direnç görevi görmekte olan 38.420 dolar bölgesi altında işlem görmeye devam ediyor. 38.420 dolar destek kırılımının net olarak gerçekleşmesi ihtimalinde, 37.712 dolar destek seviyesine kadar düşüşü beklenir.

Bu seviye korunamadığı takdirde, BTC'nin 37.293 dolar bölgesinde bulunan hem destek seviyesini hem de majör yükselen kanal alt bandına ulaşması mümkün. Öte yandan Bitcoin'in yükselen kanal alt bandını kırması ihtimalinde ise, esas derin geri çekilmelerin bu bölgeden sonra başlaması görülebilir.

BTC'nin dönüş sinyali alması için öncelikle 38.420 dolar seviyelerine tutunması gerekmektedir. Bu seviyeyi benimseyip aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmezse, lider kripto para birimi 39.194 dolar seviyesine ulaşabilir. 

Altcoinlerde Derin Düşüşler Devam Ediyor

BTC ile birlikte altcoin piyasası da yerle bir olmuş durumda. Birçok altcoin BTC'den daha fazla etkilenerek derin düşüşlere maruz kalmaya devam ediyor. 

Ripple (XRP) son 24 saatte gerçekleşen çöküş ile birlikte 0.70 dolar seviyelerinden işlem görürken, yaklaşık %9 değer kaybederek 0.64 dolara kadar geri çekilmiş durumda.

XPR, şu anda günlük grafikte 0.65 dolar destek seviyesini test etmiş durumda ve bu seviyeye çok yakın bir bölgede işlem görmeye devam ediyor. 0.65 desteği önem arz etmekle birlikte, aşağı yönlü bir hareketlenme başlattığı takdirde bir sonraki destek seviyesi 0.62 olarak kabul edilir. 

XRP fiyatının tekrar bir ivmeli bir yükseliş başlatabilmesi adına 0.65 dolar destek seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması gerekir. 

AXS'in günlük grafiğinde ise 44.87 dolar seviyesinde bulunan önemli destek seviyesinin kırılımını gerçekleştirerek, son 24 saatte %8 değer kaybetti. Axie Infinity 40.34 dolar seviyesine kadar geri çekildi. 

AXS fiyatı 44.87 dolar destek seviyesinin kırılımı ile birlikte aşağı doğru hareketlenme gerçekleştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte bir sonraki karşılaşması beklenen destek seviyesi 37.87 dolar.

Öte yandan AXS olası bir senaryoda yukarı yönlü bir hareketlenme başlattığında 44.87 dolar bölgesi bu sefer de direnç görevi görecektir. Fakat 44.87 bölgesinin önemi ise uzun zamandır hem destek hem de direnç seviyesi görevi görmesi. Bundan dolayı AXS'in yükselişe geçmesi durumunda bu seviyede epey bir satış baskısı olma ihtimali de bulunmakta.

Öte yandan kripto para piyasasının haftaya kötü bir başlangıç yapmasıyla beraber, son 24 saatte en fazla değer kaybeden altcoinler arasında 1. sırada %13 ile MoonBeam (GMLR) geliyor. Listenin geri kalanında ise %12.86 ile Zilliqa (ZIL), %11 ile Waves (WAVES) ve Audius (AUDIO), %10 ile de Secret (SCRT), Mina (MINA), Axie Infinity (AXS) ve Aave (AAVE) bulunuyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz