Bored Ape Yacht Club Yaratıcıları Popüler Dijital Sanatçıya Dava Açtı

/userfiles/images/Bored-Ape-Yacht-Club-NFT.jpg 28 Haziran 2022 Salı

NFT pazarında hacmi bakımından en popüler değiştirilemez token olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) koleksiyonunun yaratıcısı Yuga Labs, Ryder Ripps isimli dijital sanatçıya dava açtı.

Kaliforniya merkezli Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun yaratıcısı Yuga Labs şirketi, Ryder Ripps ve ortaklarına BAYC markasını değersizleştirmeye çalışması gerekçesi ile dava açtığını açıkladı. 

Popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga labs, Ryder Ripps'i BAYC NFT'lerini RR/BAYC NFT'leri adlı bir taklit koleksiyonuyla, kendi orijinal koleksiyonlarının değerini düşürmeye çalışmakla suçluyor. Yuga Labs tarafından açılan dava, BAYC'nin orijinal görüntülerinin kullanıldığını ve Ripps'in NFT'leri resmi BAYC ürünleri olarak pazarlamakla suçlandığını iddia ediyor.

25 Haziran Cuma günü Yuga Labs resmi Twitter hrsabı üzerinden açılan dava hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Bu iftira niteliğindeki iddialarla mücadele ederken topluluğumuza karşı şeffaf olmaya devam edeceğiz. 

Bize ve BAYC camiasına zarar vermeye yönelik sürekli ihlal ve diğer hukuka aykırı girişimlere son vermek için sorumlular hakkında dava açtık. Elimizdeki tüm yasal seçenekleri araştırmaya ve takip etmeye devam edeceğiz."

Geçtiğimiz Şubat ayının başlaında ise Ryder Ripps, Yuga Labs'in bugüne kadar çıkarmış olduğu tüm markalarını 'nazi bağları' ile suçlamıştı. Bunun üzerine Yuga Labs şirketinin kurucu ortağı Gordon Goner, sessizliğini bozdu ve Ryder Ripps tarafından gelen iddialara yanıt vererek karşı karşıya kaldıkları ithamlardan 'delicesine uzak' ifadelerini kullanarak uzak olduklarını söyelemişti.

Öte yandan şirket, RR/BAYC NFT koleksiyonundan birçok kez haksız kazanç elde ettiği konusunda oldukça ısrarcı. Bununla birlikte Yuga Labs, Ruder Ripps'in şirkete zarar vermeye devam edebileceğinden korktuğunu belirtti.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz