Brezilya Oylama Otoritesi Gelecek Seçimlerde Blok Zinciri Entegre Edecek!

/userfiles/images/haberler/Brezilya-Blok-Zincir.jpg 10 Ağustos 2022 Çarşamba

Blok zincir teknolojisi son birkaç yılda para hizmetleri, sağlık hizmetleri, tedarik zincirleri ve gıda güvenliği gibi birçok alanda kullanımı son birkaç yılda oldukça artmış olan bir dijital kayıt defteri görevi görüyor. Bununla birlikte birçok ülke, şirket, kurum ve kuruluşları blok zincir teknolojisini bünyelerine entegre etmeye devam ediyor. 

Brezilya Oylama Otoritesi, geçtiğimiz ay blok zincir teknolojisinin oy pusulalarına dahil edilebileceği farklı yolları araştırdıklarını duyurdu. Brezilya oylama otoritesinde inovasyon koordinatörü olan Celio Castro Wermerlinger, uçtan uca oylama protokolü, kuantum sonrası kriptografi, paylaşılan anahtarlar ve blok zincirinin incelenen teknolojilerin bir parçası olduğunu belirtti.

Bunula birlikte Castro Wermerlinger, bu çözümlerin uygulanması için herhangi bir zaman çizelgesi sunmadı ve artık sonra %100 ulusal olan Brezilya oylama sisteminin her sandıkta uygulanan elektronik çözümler nedeniyle güvenli olduğunu savundu. 

Öte yandan ülkelerde gerçekleştirilen oylamaların, getireceği güven ve güvenlik nedeniyle blok zincir sistemlerinin olası uygulamalarından biri olarak listelenirken, ABD'de gerçekleştirilen birkaç pilot test ve diğer ülkelerdeki olaylar dışında yaygın olarak benimsenmiş durumdadır.

Blok zincir alanında öncü şirketlerden biri olan blockchain tabanlı Voatz, eyalet dışındaki Batı Virjinya sakinlerinin 2018'de gerçekleştirilen oylama esnasında cep telefonlarını kullanarak oy kullanmalarına yardımcı olmuştu. Fakat, bu pilot uygulama seçim sonuçlarına getirebileceği güvenlik sorunları nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Virjinya Eyaleti'ndeki yetkililer ise , 2020 yılında güvenlik endişelerini endişeleri sebebi ile Voatz tarafından sunulan uygulamayı askıya aldı.

AyrıcA Voatz şirketi, Venezuela da dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki seçimlere de katıldı. Şirket tarafından geliştirilen uygulama, 2020 yılında milyonlarca kişinin kullandığı ülke başkanı Nicolas Maduro'ya karşı resmi olmayan bir referandum düzenlemek için kullanıldı.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz