Coinbase Borsası Hindistan'da Kripto Hizmetlerini Durdurdu; İşte Sebebi!

/userfiles/images/coinbase-hindistan.jpg 11 Mayıs 2022 Çarşamba

Ticaret hacmi bakımından üçüncü sırada yer alan Coinbase borsasının CEO'su Brian Armstrong, Hindistan'da kripto para ticaret hizmetlerini durdurduğunu açıkladı.

Brian Armstrong, ülkede Coinbase hizmetlerinin sebebinin Hindistan Merkez Bankası'nın gayri resmi baskıları sonucu durdurulduğunu açıkladı.

Armstrong, Coinbase'in Hindistan kolundan bahsederken, ülkenin yapmış olduğu baskılara değindi. Coinbase CEO'su, ülkede kripto para ticareti hizmetlerini geri çekmek durumunda kalmış olmaktan Merkez Bankasını ve Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu'nun uygulamış olduğu baskıyı sorguladı. 

Öte yandan Coinbase borsası 7 Nisan tarihinde Hindistan'da kripto para hizmetleri vermeye başlamıştı. Nasdaq listesinde de yer alan şirket, yatırımcıların Hindistan'da eşzamanlı bir ödeme sistemi olan UPI'yi kullanarak kripto jetonları satın almalarına izin vermişti. 

Coinbase şirketinin yayınladığı bir blog yazısına göre, borsa dijital varlık ve Web3 alanında Hindistan'daki teknoloji firmalarına 150 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Ayrıca Hindistan hükümeti son zamanlarda ülkede kripto para ticareti yapılmasını zorlaştırmak adına elinden geleni yapmaya devam ediyor. Kripto paralardan elde edilen %30'luk gelir vergisi geçtiğimiz Nisan ayında yürülüğe girdi.

Temmuz ayında kripto işlemlerine kesilecek olan %1'lik TDS vergisinin yürürlüğe girmesi beklenirken, dün yapılan açıklama ile şimdi det üm kripto para işlemlerine %28 mal ve hizmet vergisi (GST) uygulanabileceği konuşulmaya devam ediyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz