CoinDCX CEO'sundan Hindistan Kripto Vergilerine Olumlu Tepki!

/userfiles/images/haberler/di%C4%9Fer/CoinDCX.png 25 Nisan 2022 Pazartesi

Popüler kripto para borsası CoinDCX'in CEO'su Sumit Gupta'ya göre, Hindistan'da alınan %30 kripto vergisi kararı aslında topluluk için olumsuz bir gelişme değil. Aksine, hükümetin bu kararı içerideki kripto para anlayışında bir değişikliği ifade ediyor.

Yapılan uzun müzakereler sonucunda bir karara varan Hindistan parlamentosu, 2022 Finans Yasasını onayladı. Kabul gören yasa sonrasında ülkeye yeni kripto varlık vergi kuralları getirildi ve bu sebeple yatırımcılar, 1 Nisan'dan beri kripto gelirleri için %30'luk sabit bir vergiye tabii tutuluyor. 

Ülkedeki kripto para yatırımcıları, hükümetin makul kripto vergi politikaları getirmesi için protesto yaparken, pek çok analist ve parlamento üyesi de vergi kararının kripto endüstrisine zarar verdiğini düşünüyor. Bütün bu tepkilere rağmen Hindistan vatandaşları neredeyse bir aydır bu vergileri ödüyor. Dahası, ülkede bu verginin artırılmasını isteyen parlemento üyeleri var. 

Alınan bu kararın ardından yatırımcıların sayısında bir azalma gözlemlendi, dolayısıyla Hindistan'daki dört büyük kripto para borsasının işlem hacminde kesin bir düşüş yaşandı. Kripto vergi kurallarının ardından CoinDCX, Bitbns, ZebPay ve WazirX borsalarındaki işlem hacminde büyük bir azalma kaydedildi. 

Buna rağmen CoinDCX CEO'su ve kurucu ortağı Sumit Gupta yeni bir röportajda, şirketin yıl sonuna kadar iş gücünü üç katına çıkarmak istediğini açıkladı. En son bağış etkinliğinde 135 milyon dolar toplayan borsa, finansmanının bir kısmını yeni çalışanları ve yetenekleri işe almak için kullanacak. 

Borsanın gelecek planlarının yanı sıra kripto vergisine de değinen Gupta, bunun acil bir sorun olmadığını ve hızla düzeleceğini düşünüyor. Buna ek olarak CEO, vergi yasasının borsa hacimlerine olan etkisini 'geçici nitelikte' olarak değerlendirdi.

Ayrıca kripto varlık vergisinin topluluk adına olumlu olduğunu söyleyen Gupta, hükümet içindeki anlayışın daha pozitif yönde olduğunu söyledi. CEO, iki yıl önce kripto para yasağından bahsedilen bir ülkede şu an vergi kabulünün olmasını gelişme olarak nitelendirdi.

Ülkedeki kripto anlayışının arttığını söyleyen CEO, durumu şu sözlerle açıkladı:

"Hükümet içindeki anlayış açısından önemli bir gelişme gördük. Şimdi vergi kanunları var ve iki yıl önce bir yasaktan bahsediyorduk."

Hindistan'daki kripto para mevzuatlarının iyileşeceğine inanan CEO, ülkenin kesinlikle bir gün kriptoları düzenleyeceğini iddia etti. Gupta, 'o zamana kadar borsalar sektörü ileriye taşımak ve kitleleri eğitmek için çalışmaya devam edecek' dedi. En büyük kripto para borsalarından biri olan CoinDCX, şu anda 2.15 milyar dolar değerinde.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz