Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kripto Paralara Dair Açıklama Geldi!

/userfiles/images/RTE-Kripto-Para.jpg 20 Mayıs 2022 Cuma

Son zamanlarda kripto para birimlerine ilişkin birçok ülke düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Bununla birlikte Türkiye'de de dijital varlıkların akıbetinin ne olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz günün akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Anma vesilesiyle Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençler ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde bir araya geldi. Erdoğan, gençlerin sorularına yanıt verirken, Elon Musk ve kripto paralar hakkında da konuştu. 

Dijital varlık piyasasına yön verme gücü oldukça yüksek olan Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk ile Erdoğan en son 2021 yılının Ocak ayında bir araya geldiklerinde, bir çok insan tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kripto para birimlerine sıcak baktığı şeklinde tahmin edilmişti.

Bununla birlikte Recep Tayyip Erdoğan'a, kripto para birimlerine ve Elon Musk'a ilişkin sorular yöneltildi. Erdoğan öncelikle, Elon Musk ile uzaya göndermeyi planladıkları uzay aracı hakkında konuştukları ve bu konuda ortak bir paydada buluştuklarını belirtti. 

Daha önceleri konuya kripto paralar ile savaşımız var diye yaklaşan Erdoğan, dijital varlıklara ilişkin fikirleri hakkında yöneltilen sorulara şu şekilde yanıt verdi:

"Kripto para birimleri konusunda arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Mecliste bunun müzakeresi yapılacak ve ona göre adımlarımızı atacağız. Doğrusu benim kanaatimi soracak olursanız, ben kripto para olayına sıcak bakmıyorum. Arkadaşlarımız çalışmalarını yaptıktan sonra da adımlarımızı atacağız. Yani birini zengin birini fakir yapacak olan bu tür araçlarla adım atmanın doğru olmadığına inanıyorum."

Cumhurbaşkanı NFT'lere Daha Sıcak Bakıyor

Daha önceleri Erdoğan'a İstanbul'un anahtarı temalı NFT hediye edilmişti. Bunun yanı Erdoğan sıra kısa süre önce, Elon Musk ile gerçekleştirdiği video görüşmesinde, Musk,  çocukların çizimlerinden oluşan bir NFT hediye etmişti. Öte yandan partinin toplantılarında birkaç defa NFT ve metaverse hakkında toplantılar da gerçekleştirilmişti. 

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya gelen Recep Tayyip Erdoğan'a, NFT ve metaverse hakkında da sorular yöneltildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sorulara şu yanıtları verdi: 

"Nitelikli Fikri Tapu diye dilimize kazandırdığımız NFT, üreten ve bunları dünya çapında kabul ettiren gençlerimizin ufuklarının genişliğini takdirle izliyoruz."

Öte yandan ülkemizde kripto para birimlerine ilişkin mevzuatlar henüz tamamlanmış değil. Hazırlanmakta olan kripto para yasasına dair söylentiler sosyal medyada dolaşmaya devam ediyor. Fakat birçok tahmine göre Türkiye'yi dijital varlıklar konusunda epey yaptırım ve kural bekliyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz