Dallas Mavericks'in Sahibi Mark Cuban Metaverse İle Alay Etti!

/userfiles/images/haberler/Metaverse-Mark-Cuban.jpg 09 Ağustos 2022 Salı

Ünlü Amerikan televizyon programı Shark Tank yıldızı, yatırımcı ve NBA takımı Dallas Mavericks'in sahibi Mark Cuban, metaverse'e ilişkin alaycı eleştirilerde bulundu.

Dijital varlık piyasasının her geçen yıl daha da popüler bir hal almaya devam etmesi ile birlikte metaverse'e olan ilgi git gide büyüyor. Bununla birlikte birçok ünlü kuruluş ve teknoloji şirketi metaverse'e adım atmak için inovatif adımlarda bulunuyor. Her ne kadar metaverse'e olan ilgi artsa da, meta evren kavramı, birçok insan için bir şüphecilik nesnesi olmaya devam ediyor. 

Kısa süre önce yayınlanan bir Podcast'te NBA takımı Dallas Mavericks'in sahibi Mark Cuban, metaverse'ü bir videokonferans platformu olan Zoom'dan bir farkı olmadığı belirterek şunları söyledi:

"Sanal gerçekliğe (VR) odaklanan insanlar, bunun metaverse olmasını istiyor. Diğerleri ise Web3'ün meta veri deposu olmasını istiyor."

Mark Cuban ayrıca, farklı toplulukların arasında standardizasyon ve birlikte çalışabilirlik olması gerektiğinden, metaverse fikrinin başarılmasının zor bir görev olacağını savundu. Cuban, Meta veri deposunun gerçekleştirildiği takdirde bir topluluk tarafından desteklenmesi gerektiğine ve arkalarında en güçlü toplulukları oluşturan platformların bir tür meta veri deposu olacağına inanıyor.

Aynı zamanda yatırımcı olan Mark Cubanmetaverse'de arazi satın alma fikrini de eleştirdi ve bu platformlarda gayrimenkul satın almanın iyi bir fikir olmadığının altını çizdi.

Bununla birlikte Mark Cuban, genel olarak metaverse'ün inşa edilmesinin ve günlük yaşamdaki bir çok aktivitenin ve hayatın metaverse evrenine transfer edilme fikrinin "bugüne kadar ki en aptalca şey" olduğunu savunurken şunları ekledi:

"Bir URL veya ENS kadar iyi bile değil çünkü oluşturabileceğiniz sınırsız hacim mevcut."

Öte yandan Cuban metaverse'deki yapıların bir değere sahip olması için öncelikle bir topluluk ve faaliyetler tarafından desteklenmesi gerektiğini ve bu yerlerin erişime veya topluluğun onlara nasıl değer verdiğine bağlı olarak bir değeri olacağını açıkladı.

Son olarak Mark Cuban'ın metaverse ile ilgili fikirlerinin aksine, meta evrendeki emlak işleri patlama yaşıyor ve bazı tahminlere göre kısa vadede büyümeye devam etmesi bekleniyor. Buna ek olarak bir metaverse analitik firması olan Metametric Solutions'a göre, metaverse'deki gayrimenkul satışlarının 2022 yılı içeriside 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz