Defi nedir?

Defi nedir?

Defi nedir, ne işe yarar? Defi ne demek, nasıl kullanılır? Defi hakkında herşey

Defi nedir sorusu kripto paralarla ilgilenen herkesin bilmesi gereken cevaplar içermektedir. İngilizce Decentralised Finance kelimelerinin kısaltması olan Defi türkçe olarak iki kelimeyle merkeziyetsiz finans olarak çevrilebilir. Bu noktada aslında merkezi olmayan bütün finans piyasalarındaki işlemleri kapsayan genel bir sıfat olarak da kullanılabilmektedir.

Ama daha da spesifik olarak Defi herhangi bir merkezi odağa veya otoriteye, yetkiye bağımlı olmayan finansal yapıları tanımlamak için verilen addır.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ve benzeri belirli bir merkezi olmayan ve karar verici güçlerin bulunmadığı blok zincir ağları kapsamlı Defi anlamını tasvir etmek için en ideal örneklerdir.

Lakin finansal yatırım araçları yalnızca coin transferi ve satın alma ile sınırlı olmadığı için Defi kavramıyla daha yüksek ölçekli finansal fonksiyonları da düşünmek gerekir. Mesela bu finansal işlevlerin en başında kredi alma ve kredi verme faaliyetlerinin yürütüldüğü takas platformları gelir. Öte yandan Gate IO gibi merkezi olmayan kripto para borsaları da en önemli Defi aktörleri arasında yer alır. Ek olarak sigortacılık sektörü, çevrimiçi alışveriş, Pazar yerleri ve benzerlerini de merkezi olmayan finans tanımlamasına katabilir. Çoğu borsada bulunan Uniswap (UNI) coinin projesi de oldukça başarılı bir merkezi olmayan finans örneğidir. Son zamanların en gözde merkeziyetsiz finans (Defi) coinlerinden birisi ise Aave (LEND) göze çarpmaktadır.

Defi mimarilerinde özgün biçimlerde güven verici mekanizmalar kullanıcılara sunulur. Her ne kadar merkezi olmayan otoritesiz bir sistem faydalı olsa da bu durum kötü niyetlerin hedefine de düşebilir. En güzel örnek ise kripto paraların lokomotifi olarak bilinen Bitcoin’nin (BTC), bozulamayan, değiştirilemeyen matematik formülleriyle güvence altına alınan DeFi yapısı olarak tarihe geçmiştir.

Defi modellerinin bütününde de neden sonuç ilişkisi şartı aranmaktadır. Yürütebileceğiniz işlemler belirlenmiştir ve hangi koşullarda hangi işlemleri yapabileceğiniz nettir. Dolayısıyla merkeziyetsiz finans sistemlerinde Akıllı kontratlar, merkeziyetsiz app’ler ve fikir birliği (konsensüs) prosedürleri önemli yer tutar.

Bu kadar çeşitliliğe rağmen çoğu Defi projesi kendine özgü ve çoğu bankanın ağından güçlü piyasalar oluşturabilmektedir, böylece Defi geleceğin teknolojisi olarak adlandırılır.