DeFi Nedir?

DeFi Nedir?

Kripto varlıkların günlük hayatta popülerlik kazanmasıyla berberinde gelen terimlerden bir diğer ise DeFi, yani merkeziyetsiz finanstır. Açılımı ‘Decentralized Finance’ olan bu finans ekosistemi aslında hiçbir merkezi bir yapı barındırmayan ve tamamen blok zinciri üzerinden çalışan yazılımların işleyişi yönettiği bir sisteme dayalıdır.

DeFi Avantajları

Alışılagelmiş kripto varlık sistemlerinin dışında bir yönetime sahip olan DeFi, merkezi olan finansa karşı birkaç temel avantaj elde etmektedir. Yapılan tüm işlemlerin kimliksiz olması, üçüncül taraftan kaynaklı hata riski olmaması ve tüm işleyişlerin blok zinciri üzerindeki yazılımlar tarafından yapılması bunlardan birkaçı. Tüm bunlara ek olarak merkeziyetsiz finansın tüm kayıtları blok zinciri üzerindedir. Aynı zamanda işlem yapabilmek için KYC (Know Your Customer) sistemine de gerek yoktur.

DeFi Dezavantajları

Avantajları olduğu gibi, DeFi ekosistemi merkezi finansa karşı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Üçüncül taraftan kaynaklı hata riski olmaması, süreç içerisinde yapılan tüm hataların kullanıcı kaynaklı olmasına sebebiyet veriyor. Bununla birlikte yapılan işlemler oluşabilecek tüm hatalar da yine kullanıcının sorumluluğunda. Merkeziyetsiz finansın belki de en büyük dezavantajı süreç içerisinde oluşan herhangi bir kayıp sonrasında telafi edilmez olmasıdır.