Dünya Altın Konsey'inden Blok Zincir Teknolojisine Destek

/userfiles/images/haberler/Joe-Cavatoni.jpg 09 Ağustos 2022 Salı

Altın endüstrisinin piyasa geliştirme organizasyonu olan Dünya Altın Konseyi'nin (WGC) küresel satış başkanı ve bölgesel CEO'su Joe Cavatoni, geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan Kitco News'un YouTube'da yayınladığı bir röportajda altın piyasalarını tartıştı. 

Cavatoni, altının çeşitli ürünlerde nasıl kullanıldığını ve bunun da değerli sarı metale olan talebi artırmaya yardımcı olduğunu anlattı. Joe Cavatoni ayrıca, Altının endüstriyel kullanım örneklerinden birinin kanser tedavisini içerdiğini ve altının iPhone ve iPad gibi ürünlerde bir bileşen olduğunu belirtti.

Cavatoni ayrıca Dünya Altın Konseyi ve Londra Külçe Piyasası tarafından (LBMA) desteklenen dağıtılmış bir defter konsepti olan WGC'nin Altın Külçe Bütünlük Programı hakkında da açıklamalarda bulundu. Bununla birlikte Cavatoni, Altın Külçe Bütünlük Programı (GBI) bu yılın Mart ayında duyuruldu ve dağıtılmış defter firmaları olan Axedras ve Peer Ledger tarafından tarafından hazırlanan blok zinciri teknolojisinden yararlanmayı amaçladıklarını açıkladı.

Cavatoni, Altın Külçe Bütünlük Programı teknolojisinin altın işlemlerini, altın kalitesini, gözetim zincirini ve kaynak bulmayı izlemeye yardımcı olacağını düşündüğünü belirtti. Her ne kadar Altın Külçe Bütünlük Programı bir Londra Külçe Piyasası ve Dünya Altın Konseyi'ne ait bir çalışma olsa da Joe Cavatoni, bir "kuruluş grubunun" GBI programını ve araçlarını kullanmayı planladığını belirtti.

Blok zincri programı ilk duyurulduğunda ise, LBMA'nın CEO'su Ruth Crowell, uluslararası toptan ticaretin “fiziksel altının güvene bağlı olduğunu” açıkladı. Crowell, Altın Külçe Bütünlük girişiminin değerli metaller sektörü için bir dönüm noktası olduğunun altını çizerek şunları ekledi: 

"Bu, altın endüstrisinin ortak iyiliği için şeffaflığı ilerletmede büyük bir ilerleme."

Öte yandan geçtiğimiz Mart ayında LBMA ve WGC, ilk aşamada hem Axedras hem de Peer Ledger'ın teknolojilerini sergilediğini göreceğini belirtti. Ayrıca Axedras'ın resmi web sitesi ise, şirketin Bullion Integrity Ledger (BIL) adlı tescilli bir blok zincirine sahip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte BIL ağı, bir eşler arası etkileşim için üye tabanlı bir platformdur ve merkeziyetsiz ve güvenli olduğunu iddia ediyor. 

Ayrıca Peer Ledger şirketinin resmi web sitesi ise küresel tedarik zincirlerindeki çevresel, sosyal ve yönetişim sorunlarını çözmek için blockchain teknolojisini kullandığını vurguluyor. Bununla birlikte şirket, sorumlu tedarik zinciri yönetimini ve durum tespitini desteklemek için şirketlere tüm tedarik zincirleri boyunca güvenilir, değişmez bir işlem, belge ve ölçüm kaydı veren MIMOSI Connetc'i sunuyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz