El Salvador'dan Bitcoin Kayıpları Hakkında Nihai Açıklama!

/userfiles/images/el-salvador-bitcoin_1.jpg 14 Haziran 2022 Salı

Lider kripto para birimi Bitcoin'in sert düşüşü ardından El Salvador'un ülke hazinesinin yarısını kaybettiğine dair iddialar dolaşıyorken, ülkenin Maliye Bakanı Alejandro Zelaya'dan açıklama geldi. 

Bitcoin ilk olarak 13 Haziran Pazartesi gününe sert bir düşüş ile başladı. Bir gün içerisinde %15'ten fazla değer kaybeden BTC, haberin yazıldığı anda 22 bin dolar seviyelerinden el değiştiriyor.

Geçtiğimiz senenin Eylül ayında El Salvador, dünyada BTC'yi yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Pek çok ekonomist ve finans uzmanları ülkeyi hala lider kripto para birimi hakkında uyarıyorken, Nayib Bukele önderliğindeki kripto yatırımları ve desteği devam ediyor.

Bukele ayrıca kripto para her düşüş yaşandığıda alım yapmaya devam ediyor. El Salvador Başkanı en son 9 mayıs tarihinde, BTC 30.744 dolar seviyelerine geri çekildiğinde 500 adet satın aldığını duyurmuştu.

Ülke hazinesi kripto para birimine bağlı olduğu için Bitcoin ne zaman düşüş yaşasa El Salvador'un hazinesinde sorun yaşadığı düşünülüp yaşanan kayıplar hesaplanıyor.

Bu nedenle en son yaşanan değer kaybı sonrasında ülke ekonomisinde 40 milyon dolarlık bir boşluk yarattığı yönündeki iddialar ortaya atıldı.

Yeni bir basın konferansında konuşan El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, bu iddialara güldüğünü söyledi. Zelaya, bu ve bunun gibi diğer haberlerin taraflı habercilik olduğunu söyledi ve durumun bilgisiz analisler tarafından yorumlandığını dile getirdi.

BTC düşüşünün ülkeye etkisi hakkında konuşan Zelaya şunları söyledi:

"Bu El Salvador'a değil, Bitcoin'e yönelik bir eleştiridir. Burada onları en az ilgilendiren şey El Salvador'dur. Bu nedenle Bitcoin kabulü nedeniyle El Salvador'un ekonomisinin risk altında olduğunu söylemeleri beni güldürüyor. Bence ciddi ekonomistler de bunu yapar, çünkü bu son derece yüzeysel bir analiz. Bilgisizce konuşuyorlar." 

Buna ek olarak, ülkedeki kayıpların 40 milyon dolar olması durumunda dahi bu gibi bir kaybın eski Salvador Devlet Başkanları Mauricio Funes ve Antonio Saca'nın ülke ekonomisinden zimmetine geçirdiği meblağlara kıyasla önemsiz bir tutar olduğunu belirtti. Görünüşe göre El Salvador, basına yansıtılan kayıpları yaşamıyor ya da bu çapta kayıpları önemli görmüyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz