Elon Musk Ve Twitter Anlaşmasının Feshinde Yeni Sebepler Ortaya Çıktı!

/userfiles/images/haberler/elon-musk-twitter_4.jpg 01 Eylül 2022 Perşembe

Lüks otomobil markası Tesla ve SpaceX'in ünlü CEO'su Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yeni bir dosyalamada Twitter'ı satın almak için 44 milyar dolarlık anlaşmayı feshetmenin yeni nedenlerini açıkladı. Ünlü CEO'nun avukatı bir muhbir raporuna göndermede bulunarak, Twitter Inc. tarafından bilinen, fakat Musk'a açıklanmayan iddiaların sosyal medya platformunda geniş kapsamlı suistimali gösterdiğini söyledi.

Bilindiği üzere Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, 8 Temmuz 2022 tarihinde Twitter'ı satın alma teklifini resmi olarak sonlandırmıştı. Bunun üzerine Twitter daha sonra SpaceX patronuna onu anlaşmayı feshetmeye zorladığı için dava açtı ve Musk'ın sosyal medya devine karşı dava açmasını istedi. 

Şimdi ise Elon Musk, Twitter Inc.'i satın almak için 44 milyar dolarlık teklifini feshetmek için daha fazla sebep buldu. Musk'ın avukatı, anlaşmanın ek fesih bildirimini sağlamak için geçtiğimiz Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) gönderdiği bir mektubu sundu. Musk'ın avukatının göndermiş olduğu mektubundan şunlar yazıyordu: 

"8 Temmuz 2022'den önce ve bu tarihten önce Twitter tarafından bilinen, ancak öncesinde ve o tarihte Musk taraflarına açıklanmayan bazı gerçeklerle ilgili iddialar, birleşme anlaşmasını feshetmek için ek ve farklı temeller sağlayan o zamandan beri gün ışığına çıktı."

Bununla birlikte mektup, Twitter'ın eski güvenlik şefi Peiter 'Mudge' Zatko tarafından 6 Temmuz'da Kongre, SEC, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve Adalet Bakanlığı'na (DOJ) gönderilen bir ihbarcı raporuna atıfta bulunuyor. Ayrıca rapor geçtiğimiz günlerde haber portalı Washington Post'ta yayınlandı.

Elon Musk'ın avukatı ayrca, Zatko'nun şikayetinin, Twitter'daki geniş kapsamlı suistimal iddialarını doğruladığını ve bunların tümünün Twitter'ın yöneticilerine ve CEO'su Parag Agrawal da dahil olmak üzere üst düzey yöneticilere ifşa edildiğini ve bu durumun ise Twitter'ın işi için ciddi sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Öte yandan Twitter'ın önemli ölçüde üçüncü şahıs fikri mülkiyetinin kötüye kullanılması ve ihlali üzerine kurulduğunu" iddia eden muhbir, şunları iddia etti:

"Twitter, veri merkezi arızalarından veya kötü niyetli aktörlerden kaynaklanan sistemik bozulmaya karşı benzersiz bir şekilde savunmasızdır; bu, Twitter liderliğinin (CEO'su dahil) görmezden geldiği ve karartmaya çalıştığı bir gerçektir."

Tüm bunların yanı sıra muhbir Zatko, Twitter'ın SEC dosyalamalarının gerçek olmayan maddi gerçekler içerdiğini veya buradaki ifadelerin yanıltıcı olmaması için gerekli maddi gerçekleri belirtmediğini de açıkladı.

Bunun üzerine Twitter CEO'su Parag Agrawal'dan ise, Twitter'ın güvenlik ve veri koruma altyapısındaki bariz güvenlik açıklarını kapatmak için bilerek Twitter yönetim kuruluna yanlış ve yanıltıcı raporlar sunduğu açıklamaları geldi.

Musk'ın avukatı Zatko'nun iddialarını şu anda çeşitli ülkelerdeki bazı yetkililerin araştırdığını aktaran Musk, şunları ekledi:

"Twitter ayrıca çeşitli mahremiyet ve siber güvenlik yasaları, eyalet tüketici koruma yasaları, yanlış reklam yasaları, fikri mülkiyet hırsızlığı ve suistimali ve sebepsiz zenginleşme, dolandırıcılık ve ihlal gibi genel hukuk iddiaları uyarınca iddialarda bulunan sayısız hukuk davasıyla karşı karşıya kalacak."

Son olarak Elon Musk ve Twitter Inc. davasının 17 Ekim tarihinden itibaren beş gün süreyle Delaware Chancery Mahkemesi'nde görülmesi planlanıyor. Bununla birlikte Elon Musk'ın avukatlarının, ihbarcının ifşası ışığında duruşmayı bir ay erteleme çalıştığı kaydedildi.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz