Filipinler'den Kripto Yatırımcılarına 'Büyük Aptal Teorisi' İthamı

/userfiles/images/filip1%20kopya.jpg 22 Haziran 2022 Çarşamba

Filipin Merkez Bankası'nın yeni valisi Felipe Medalla, başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para birimlerine yatırım yapanları 'Büyük Aptal Teorisi' kategorisine koydu.

Büyük Aptal Teorisi, finans alanlarında ve son dönemlerde özelikle kripto para piyasalarında anlam kazanmaya devam ediyor. Büyük Aptal Teorisi aslında, bir varlığın değerinden daha yüksek fiyata satın alınması 'aptallık' olarak görülür ve daha sonrasında bu varlığı, aldığı fiyattan daha da yüksek bir fiyata satın alabileceği 'daha aptal' birini bulmak anlamına gelir.

Flipin Merkez Bankası Valisi Felipe Medalla ise, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının kripto para birimini sadece satın aldıklarını, başka bir yatırımcının aynı dijital para birimini daha yüksek bir fiyat üzerinden satın alacak olma konusunda ikna olduklarını vurguladı. 

Filipinlerin yerel bir haber ajansına göre, bir toplantı esnasında Felipe Medalla, bu tarz bir yatırım stratejisini "çok korkutucu" olarak nitelendirdi. 

Filipin Merkez Bankası Valisi, özellikle kripto para birimlerinin 'Büyük Aptal Teorisine' dayandığına inandığını belirtti. Felipe Medalla ayrıca, kripto paralara yatırım yapmayı tercih eden insanların, dijital para birimlerinin getirdiği bir güç olan 'merkeziyetsizlik' sayesinde paralarını hükümetten saklama eğiliminde olduklarını vurguladı. 

Filipin Merkez Bankası Valisi Felipe Medalla konuya ilişkin fikirlerini şu şekilde açıkladı: 

"Bu, bunu yapma yeteneğine katkıda bulunan yeni bir araçtır. Devletten parasını saklamak isteyen çok insan var."

Büyük Aptal Teorisi'ni Savunan Tek İsim Felipe Medalla Olmadı!

Kısa süre önce de, Microsoft'un kurucusu ve milyarder Bill Gates de NFT ticareti üzerinden 'Büyük Aptal Teorisine' göndermede bulunmuştu.  

Bill Gates bulunduğu açıklamalarda NFT'lere olan yatırımları eleştirerek, NFT pazarının en popüler koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club'ı hedef alarak "Maymunların dijital görüntüleri dünyayı geliştirecek" şeklinde göndermede bulunmuştu. 

Milyarder girişimci ayrıca, insanlara Elon Musk kadar zengin değillerse dijital varlıklara olan yatırımları konusunda ekstra dikkatlı olmaları gerektiğini söylemişti.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz