Fransa Merkez Bankası Başkanı CBDC Tarihini Açıkladı

/userfiles/images/fransa-cbdc-dijital-euro.jpg 13 Temmuz 2022 Çarşamba

Fransa Merkez Bankası başkanı François Villeroy de Galhau, yapılan yeni açıklamada CBDC için yapılan çalışmaların 2023 yılına kadar hazır olacak şekilde çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Kripto para birimleri popülerliğini artırıyorken sayısız ülkenin merkez bankası da kendine ait bir dijital para çıkarmak üzere çalışmalara devam ediyor. Resmi para birimlerinin sanal versiyonu olan bu merkez bankası dijital para birimleri, uzun süren çalışmalar ve gereken düzenlemeler sebebiyle uzun zaman alıyor.

2020 senesinin Mart ayında CBDC çalışmalarına ve teslerine başlayan Fransa Merkez Bankası, ilk denemelerini başarıyla geçtiğimiz senenin Aralık ayında tamamladı. Kripto para ve dijital varlık piyasasına olumsuz yaklaşmayan Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa, merkez bankasına ait bir kripto para birimi çalışmasında yeni bir adım attı.

2022 Paris Europlace Uluslararası Finans Forumu'nda Salı günü konuşan Fransa Merkez Bankası başkanı François Villeroy de Galhau'ya göre, kuruluş, toptan bir CBDC ile denemenin ikinci aşaması başarıyla gerçekleştirdi. Buna ek olarak Galhau, merkez bankası dijital para biriminin 2023 yılında hazır olacağını açıkladı.

Konuşmada Galhau şunları söyledi:

"2022'nin ikinci yarısında ve 2023'te daha fazla özel aktör ve daha fazla yabancı merkez bankası ile pratikte test ederek, uygulanabilir bir prototipe yaklaşmak istiyoruz. Bu çalışma, merkez bankası parasını uzlaştırma varlığı olarak getirmeye hazır olmamızı sağlıyor. 2023 gibi erken."

Ancak duyuruda toptan satış teriminin altı çizildi çünkü toptan bir CBDC, yalnızca finansal kurumlar tarafından fiat para birimlerini değiştirmek için kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu özellik onu normal bir perakende CBDC'den ayırıyor.

Yine de merkez bankası gelecekte bir perakende CBDC üzerinde de çalışılacağını belirtti. Ayrıca François Villeroy de Galhau, perakende CBDC'lerin özel bankaların yardımıyla başlatılacağını da sözlerine ekledi.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz