Gürcistan'da Bir Bölge Kripto Madencilik Yasağını Uzatıyor!

/userfiles/images/Abhazya-kripto-madencilik.jpg 06 Nisan 2022 Çarşamba

Gürcistan'ın kuzeybatısında tarihsel bir bölge olan Abhazya'daki yetkililer, bölgede kripto para madenciliği yasağını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Abhazya Cumhuriyeti, yaşadıkları güç kaynağıyla alakalı sorunlar gerekçesiyle dijital varlıkların basımına dair mevcut kısıtlamaları, 2022 yılının sonuna kadar enerji tüketimini azaltmak adına uzattı. 

1 Nisan tarihinde Abhazya Cumhuriyetinin Başkenti Sohum'daki kabine, tüm kripto madenciliği için kullanılan enerji ve ekipmanların ithalatını durdurdu. 

Ayrıca Abhazya son zamanlarda elektrik kesintileri ile boğuşuyor ve ana destekçisi olan Rusya Federasyonu ile ek enerji arzını sağlamak için görüşmeler sağlıyor. Bununla birlikte Abhazya'da elektrik altyapısının sık sık arızalanmasının en büyük sebebi olarak da kripto madencilik sorumlu tutuluyor. 

Abhazya Cumhuriyeti, ilk olarak 2018 yılında kripto madencilik faaliyetlerini duraklatmaya başlamıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise geçici yasak bir yıl daha uzatılmıştı. 

Öte yandan Abhazya Cumhuriyeti yetkilileri, kripto madenciliği yapan kişilerin peşine düştü ve geçtiğimiz Eylül ayında 6 bine yakın madencilik ekipmanına el koyuldu. Diğer yandan yetkililer, 30 bin maden kulesinin çalışır halde kaldığını ve nüfusun çoğunluğu için bir gelir kaynağı haline gelen kripto paraların basımının engellenemediği kabul edildi. 

Bunun üzerine Abhazya hükümeti, daha da derinleşen enerji krizi ile başa çıkabilmek adına para cezası uygulamaya başladı ve kripto madenciliği için enerji gücünün yasa dışı kullanımı suç olarak sayılıyor. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz