ICO & IDO Nedir?

ICO & IDO Nedir?

IDO ve ICO kripto piyasasında sürekli rastladığımız kavramlardan ikisi ve hemen herkes bu kısaltmaların ne anlama geldiğini merak ediyor. Bu kavramların ikisi de aslında yeni tokenlar için önem arz etse de, farklı işleyişlere hitap eden açıları onları birbirinden ayırır.

Peki ICO ve IDO neden yeni kripto paraları anlamak için önemli, bu iki terimin arasındaki temel farklılıklar ve avantaj/dezavantajları neler? Bu soruları ve daha fazlasını yazımızda sizler için yanıtladık.

Tam açılımı "Initial Coin Offering" olan ICO, basite indirgenmiş haliyle bir kripto paranın ilk kez halka ihraç edilmesi anlamına gelir. Pek çok yeni token ve proje, ICO sayesinde hayata geçer, bu sayede ICO projeyi geliştiren ekibe kaynak sağlar.

Bu kaynak karşılığında yatırımcı projelerin gelecekte sağlayacağı imkanlardan faydalanmasını sağlar. Bunun yanı sıra, ICO projenin geleceği ile ilgili söz hakkına sahip olma gibi ayrıcalıklar sunar.

ICO'nun Avantajları Ve Dezavantajları

ICO’lar ilk etapta proje ekibine çok hızlı bir şekilde fon toplama imkanı sunar. Bununla birlikte yatırımcılarına da hızlı bir şekilde kâr elde etme fırsatı tanır. Eğer projede bir kısıtlama yapılmamışsa, isteyen herkes ICO’ya yatırım yapabilir.

Bu projelere bir katılım engeli bulunmadığından ve çoğu yatırımcıya cazip geldiğinden, sahte projeler ve manipüle edilmiş ICO’lar da maalesef kripto para piyasasında mevcut. Aynı zamanda önceden tahmin edildiği üzere ilerleme sağlayamayan projelere de rastlamak mümkün.

IDO NEDİR?

Açılımı "Initial Decentralized Exchange Offering" olan IDO’nun karşılığı "Merkeziyetsiz Platformlardan Token İhracı"’dır. Aslında bu projeler de merkeziyetsiz platformlar üzerinden kaynak toplamamanın bir başka yöntemidir.

Benzer süreçlerden geçseler de, ICO’ların aksine IDO’larda merkezi bir yetkili bulunmamaktadır. Bu sayede yatırımcılar sahip oldukları varlıklar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaktadırlar. Bunun sonucunda IDO yatırımcıları diğer kaynak sağlama süreçlerinden daha fazla özgürlük sahibidirler.

IDO'nun Avantajları Ve Dezavantajları

Avantaj ve dezavantaj konusunda ICO ve IDO belli başlı benzer özellikler taşısa da, IDO katılım açısından kendi bünyesinde bazı değişik özellikler barındırıyor. Bununla birlikte bir müşteri, projeye katılmak için doğrudan proje ekibine ya da geliştiriciye ulaşmak durumunda.

Bundan dolayı arzu eden herkesin projeye katılması mümkün değildir. IDO’lara katılım için projede yer almadan önce gerekli araştırmaların yapılması önem taşımaktadır. Aynı zamanda kesin başarı teminatı verilmesi ICO’da olmadığı gibi IDO’da da söz konusu değildir.