IMF'den Kenya Merkez Bankasına CBDC'ler İle İlgili Uyarı

/userfiles/images/haberler/The-Central-Bank-of-Kenya.jpg 30 Ağustos 2022 Salı

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Kenya Merkez Bankası'nı dijital para birimi hakkında uyardı. IMF, Kenya Merkez Bankası'nın önerdiği CBDC'nin mevcut özel sektör dijital parasını tamamlaması ve tehdit etmemesi gerektiğini söyledi.

IMF, herhangi bir önlem alınmadığı takdirde Kenya Merkez Bankası tarafından çıkarılan dijital para biriminin maliyetlerini mobil para operatörlerini işten çıkarma noktasına kadar potansiyel olarak düşürebileceği konusunda sert bir uyarıda bulundu. 

IMF ayrıca, Kenya Merkez Bankası'ndan dijital şilin belgesinin merkez bankasının ödeme sistemini nasıl açık ve rekabetçi tutmayı planladığını özetlemesini talep ederken şu şekilde özetledi: 

"Rapor, CBDC'nin potansiyel ihracının amacının, mevcut özel sektör dijital ödeme çözümlerini ikame etmek yerine tamamlamak olduğunu ve Kenya Merkez Bankasının açık, rekabetçi bir ödeme sistemine olan bağlılığını teyit etmek olduğunu belirtebilir. Bu bağlamda, merkez bankası parası ile özel sektör ödeme araçları arasındaki dengenin zaman içinde sabitlenmediğini ve 'doğru' bir denge olmadığını not ediyoruz."

Fintech'ler tehdit oluşturmanın yanı sıra, Kenya Merkez Bankası'nın önermiş olduğu CBDC'lerin, dijital çözümler oluşturma konusunda dikkate değer bir şekilde ilerleme kaydeden bankalar için de bir tehdit oluşturduğu belirtildi. 

Bununla birlikte IMF, Kenya Merkez Bankası'nın önerilen dijital şilinin zarar vermeyeceği konusunda açıkça belirtmesi gerektiğini vurguladı. 

IMF ayrıca, dijital şilinin bankalar için artan finansman maliyetiyle sonuçlanmaması veya 'bankaların müşteri ilişkileri kurarak elde ettikleri değerli bilgileri' reddetmemesi gerektiğini de savundu.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz