İngiltere'den Metaverse Uyarısı; 'Sistemik Risk Oluşturuyor'

/userfiles/images/haberler/I%CC%87ngiltere-Londra-Metaverse.jpg 10 Ağustos 2022 Çarşamba

İngiltere Merkez Bankası yetkilileri metaverse kripto varlık kullanımlarının finansal istikrar için sistemik bir risk oluşturabileceğini açıkladı. Merkez bankasına göre, meta evrendeki dijital dünyaların büyüyen boyutuyla daha fazla kripto işleminin işlenmesi risk faktörü oluşturuyor. Bununla birlikte İngiltere Merkez Bankası, bu fiyatların çöküşe uğradığı senaryoda ise gerçek dünyadaki finansal istikrarsızlığa yol açabileceğini belirtti.

Metaverse kavramı her ne kadar son birkaç yılda popüler bir hal almaya başlamış olsa da, halen gelişiminin ilk aşamalarında. Fakat meta evren kullanıcıların yeni deneyimler yaşamaları için bir merkez haline geldi ve dijital konserler ve alışverişin yanı sıra kripto para birimini işlemek için yeni bir platform olarak da büyük bir göreve sahip. 

İngiltere Merkez Bankası araştırmacıları olan Owen Lock ve Teresa Cascino kısa süre önce yayınlamış oldukları bir blog yazısında, metaverse ile ilgili artmakta olan riskler ile ilgili endişelerini paylaşarak şunları söylediler:

"Açık meta veri tabanında kripto varlıkların önemi, açık ve merkezi olmayan bir meta veri tabanının büyümesi durumunda kripto varlıklardan kaynaklanan mevcut risklerin sistemik finansal istikrar sonuçlarına yol açabileceği anlamına geliyor."

Teresa Cascino, kripto para piyasasındaki düşmekte olan dijital varlık fiyatlarının hane halkı ve şirketler için bilanço kayıplarına, işsizlik üzerinde bir etkiye, kripto varlık pozisyonlarındaki marj çağrılarını karşılamak için banka dışı geleneksel varlıkların yangın satışlarına ve maruz kalan banka üzerinde olumsuz karlılık etkilerine yol açabileceğinin altını çizdi.

Öte yandan Lock ve Cascino'ya göre, düzenleyicilerin bu sistemik riski önlemek için atması gereken ilk adımlardan biri, öncelikle sorunu kabul etmektir. Meta veri deposu büyüdükçe gerçekleşen daha fazla işlemle, meta veri deposu kripto evlerde daha önemli hale gelebilir ve bununla birlikte Meta veri tabanındaki kullanıcılar, mal satın almak için servetlerinin bir kısmını kriptoda tutuyorlar.

Dünya çapında artık birçok ülke küresel bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerini kabul ediyor. Küresel bir metaverse ise her yerde kabul edilmesini sağlayacak. İngiltere Merkez Bankası ise, bu özelliğin bireylerin geleceği için finansal istikrarsızlık şeklinde sonuçlar doğuracağından endişe ediyor.

Son olarak İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, pound'un dijital versiyonunun uzun bir süre boyunca işse yaramayabileceği konusunda uyarıda bulundu. Merkez Bankası, yatırımcıarın metaverse'te kripto kullanımlarına karşı sert bir uyarıda bulunurken, kripto para birimleri satın alırken tüm paralarını kaybetmeye hazırlanmalarını gerektiğinin altını çizdi.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz