İran Bitcoin Yerine Bu Dijital Para Birimini Kabul Ediyor

/userfiles/images/bicoin-flag.jpg 13 Nisan 2022 Çarşamba

İran hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada kendi dijital paralarını (kripto Riyal) çıkarmayı bastırırken, İran'lı bir bakan ülkenin ödemeler için Bitcoin'i veya diğer herhangi bir kripto para birimini kullanmaları gerektiğinde ısrarlarını yineledi. 

Geçtiğimiz günlerde İran Merkez Bankası, ülkedeki yerel bankaları ve kredi kuruluşlarını dijital kripto para Riyali mevzuatları için bilgilendirmelerde bulunduğunu açıkladı. Kripto Riyali, İran Merkez Bankasının para birimi olarak itibar görüyor.

Öte yandan yayınlanan raporlara göre, kural ve düzenlemelerin kripto riyalinin basımı ve ihraç edileceğini gösteriyor. Bununla birlikte ülkenin kendi dijital para biriminin basılacak ve maksimum arzı ise İran Merkez Bankası tarafından belirlenecek olduğu belirtildi.

İran hükümeti daha önce de kripto riyalinin itibari paraya benzeyeceğini fakat dijital olarak kullanılacağını açıklamıştı. Bunun üzerine de İran İletişim Bakan Yardımcısı Reza Bagheri Asl, kripto varlıklar ile yapılan ödemeleri tanımadıklarını belirtmişti. 

Ayrıca İran hükümeti başka bir dijital para birimine ihtiyaç duymadıklarını vurgulayarak şunları söyledi: 

"İran'ın kendi ulusal kripto para birimi vardır, bu nedenle ulusal olmayan kripto para birimleri ile ödeme yapılmayacaktır."

İran İletişim Bakan Yardımcısı Reza Bagheri Asl, ülkede döviz kullanımının İran'ın mali yetki alanının dışına çıktığını vurgulayarak, yasa dışı olduğunu söyledi. Bakan yardımcısı ayrca, ülkelerine ait olmayan hiçbir dijital varlık ile gerçekleştirilen işlemleri kabul etmeyeceklerini ekledi.

 Reza Bagheri Asl, ülkedeki vatandaşları için olası riskleri önlemek adına kripto paraların borsalar gibi düzenlenmesi gerektiğini açıklarken şunları söyledi:

“Kripto para birimleri düzenlenmeli ve bankacılık sistemlerine uyulmalıdır."

Daha önceleri İran hükümeti, Batı yaptırımlarından korunabilmek için kripto para birimleri ile çalışan yabancı şirketlerle anlaşmalara izin vermeyi düşünmüştü fakat, artık yatırımcıların yalnızca İran sınırları içerisinde kullanabilecekleri dijital para birimini piyasaya sürmeye odaklanmış durumda.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz