İran'dan Bir İlk; Kripto Para İle İlk İthalat Siparişini Verdi!

/userfiles/images/haberler/I%CC%87ran-Kripto-Para-Altcoin.jpg 10 Ağustos 2022 Çarşamba

İran Hükümeti, bu hafta içerisinde kripto para birimi ile 10 milyon dolarlık bir ithalat siparişi verdi. İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve ülkenin Ticareti Geliştirme Organizasyonu (TPO) başkanı Alireza Peymanpak 9 Ağustos Salı günü resmi Twitter hesabı üzerinden bir gönderi paylaştı.

Google tarafından çevirisi yapılan Alireza Peymanpak'ın paylaşmış olduğu gönderide ise şunlar yazıyordu: 

"Bu hafta, 10 milyon dolar değerindeki kripto para birimiyle ilk resmi ithalat siparişi başarıyla verildi."

Daha önce Alireza Peymanpak, önümüzdeki Eylül ayı sonuna kadar hedef ülkeler ile dış ticarette dijital para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımının yaygınlaşacağı İran Hükümeti tarafından bildirilmişti.

Öte yandan İran bir yıldan fazla bir süredir, ülkede ithalat için ödeme yapmak için kripto para birimlerinin kullanılmasına izin vermeyi düşünüyor. Bununla birlikte İran Merkez Bankası (CBI) geçtiğimiz yıl Ağustos ayında, bankaların ve lisanslı döviz bozdurma şirketlerinin, ithalat ödemeleri için İran'daki lisanslı kripto madencileri tarafından çıkarılan dijital varlık birimlerini kullanabileceğini duyurdu. 

2019 yılında İran Hükümeti, kripto para madenciliğini bir endüstri olarak onayladı. 2020 yılının Ocak ayında ise, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı kripto para madenciliği operasyonları için 1.000'den fazla lisans verdi.

Ülkede kripto madenciliğe izin verilmesinin yanı sıra yetkililer, bazı yetkisiz madencilerin dijital varlık madenciliği için ev elektriğini kullandığını ve bu durumun ülkenin elektrik endüstrisi için büyük sorunlara yol açtığını belirtti. Lisanslı kripto madencilerine ise kesintileri önlemek için birkaç kez operasyonları durdurmaları emredildi. 

Ayrıca 2021 yılının Eylül ayında yetkililer 220 binden fazla kripto madencilik ekipmanına el koydu ve ülke genelinde neredeyse 6 bin yasadışı kripto madenciliği çiftliğini kapattı. 

Bu yılın Nisan ayında ise İran'ın Enerji Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi'nden bir yetkili, İran Hükümetinin lisansı olmayan kripto para madenciliği cezalarının artırılması için yeni düzenlemelerin onaylanacağını söyledi.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz