İran'ın Yeni Kripto Riyali, Banknotların Yerini Alacak

/userfiles/images/I%CC%87ran-Bayrak.jpg 27 Haziran 2022 Pazartesi

Dünya çapında dijital para birimlerinin popülerlik kazanmaya devam etmesiyle birlikte, kripto dostu birçok ülkenin merkez bankaları kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmeye devam ediyor. Bu ülkeler arasına İran Hükümeti de katılarak, yeni kripto riyali olarak adlandırdıkları dijital para birimlerinin lansmanı için hazırlıklara son hızla devam ediyor. 

İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salehabadi geçtimiz Cuma günü İran'ın yerel bir haber ajansının gazetecilerine verdiği bir demeçte, üst düzey yetkililerin önümüzdeki Ağustos ayında ülkenin dijital kripto riyali için pilot proje başlatacağını açıkladı.

İran Merkez Bankası'ndan bir üst düzey yönetici, İran'ın kendi özel dijital para biriminin, merkezi olmayan küresel kripto para birimlerinden farklı olacağını açıkladı.

Üst düzey yönetici ayrıca, yeni piyasaya sürecekleri dijital para birimi olan kripto riyalinin, İran vatandaşının şu anda sahip olduğu banknotların yerini alacağını vurguladı.

Merkez Bankası Başkanı Ali Salehabadi, dijital kripto riyalinin ilk başlarda sadece ülkenin belirli bir bölgesini kapsayacağını söyledi. İran Merkez Bankası ayrıca, geçtiğimiz Nisan ayında İran bankalarını ve diğer finansal kredi kurumlarını tanıtımına eşlik edecek düzenlemeler hakkında bilgilendirerek, merkez bankası dijital para biriminin yakında piyasaya sürülmeye hazırlandığını açıklamıştı. 

İran'ın Kripto Riyaline Adım Adım Yolculuğu

İran Merkez Bankası, dijital kripto riyalinin tek ihraççısı olacak ve maksimum arzını kendi belirleyecek. Ayrıca madeni para, yetkili finans kurumları tarafından sürdürülecek. 

Piyasaya sürülecek olan yeni dijital kripto riyali, banknot ve madeni paraların emisyonunu düzenleyen hükümler aracılığı ile çıkarılacak ve yalnızca ülke içindeki işlemler için geçerli olacak.

Öte yandan dijital riyalin finansal ve ekonomik etkisini izlemekten ve para politikalarını olumsuz etkileyebilecek tüm olumsuzluklardan koruma konusunda sadece İran Merkez Bankası sorumlu olacak. 

Son olarak merkez bankası, ülkede Bitcoin ve kripto para birimlerin ödeme yöntemi olarak kullanılmasına izin verilmeyeceğini, bunun yerine kendi çıkaracakları dijital riyalin rol oynamasına öncelik verdiklerini açıkladı.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz