İrlanda Kendini Korumak İçin Seçim Sürecinde Kripto Bağışlarını Yasaklıyor

/userfiles/images/I%CC%87rlanda-dublin.jpg 20 Nisan 2022 Çarşamba

İrlanda hükümeti, siyasi partilere kripto para biriminde, kampanyalarına bağış kabul etmelerini yasaklamayı planlıyor. Rusya ile Ukrayna arasında hali hazırda süren savaş ışığında, Avrupa'da gerçekleşecek olan seçimlere Rus müdahalelerinden korunmak adına adımlar atıyor.

İrlanda'nın başkenti Dublin'deki kolluk kuvvetleri, Rusya'nın, İrlanda'nın seçim sürecini etkilemeye çalışabileceği endişesi ile yabancı ve siyası bağışları sınırlandırmak adına ülke'de siyasi bütünlük kuralları oluşturmayı planlıyor.

İrlanda'nın yerel gazetesi olan Independent'ın yayınladığı bir rapora göre, İrlanda hükümetinin ülkenin seçim düzenlemelerinde, önemli bir değişikliğe giderek Seçim Komisyonu'na, sosyal medya platformlarına kaldırma bildirimleri ve çevrimiçi yanlış bilgilendirme girişimlerine ilişkin uyarılar yayınlama yetkisi vermeyi planlıyor. 

Ayrıca bu yeni seçim mevzuatlarında önemli bir rolu olan ve öncülük eden Yerel Yönetim Bakanı Darragh O'Brien gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi:

"Ukrayna'nın korkunç işgali ve sinsi dezenformasyon savaşı, tüm demokrasilerin karşı karşıya kaldığı süregiden temel tehditleri vurgulamaktadır."

Yerel Yönetim Bakanı Darragh O'Brein ülkede gerçekleştirilecek olan siyasi seçimlerde herhangi bir dış müdahaleye maruz kalmamak adına geliştirdiği seçim düzenlemesinin yanı sıra, özgür ülkeleri hedef alan ve artmakta olan siber saldırı tehditlerine karşı demokratik sistemi korumak için de bu katı önlemleri uygulamayı kabul ettiğini açıkladı.

Ayrıca siyasi finansman yasalarına dair bu değişikliğin, 2022 Seçim Reformu Yasası aracılığıyla gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Yaza kadar kurulması beklenen Seçim Komisyonu, siyasi tarafların, reklamların nasıl finanse edildiğini, hedefledikleri kitleyi açıkça belirtmeleri de dahil olmak üzere internet ortamında siyasi reklamcılık için yönergeler sunmakla görevlendirilecek. Bununla birlikte parti liderleri ise, kendi partilerinin yeni mevzuatlara uyup uymadıklarını beyan etmekle yükümlü olacak. 

İrlanda siyasi finansman kurallarını güncelleme girişimi aslında, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaştan da önceye dayanıyor. Doğu Avrupa'da kötüleşen güvenlik durumuna karşın ciddi endişeleri ve demokratik devletlere yönelik siber saldırıların armakta olduğunu öngören Darragh O'Brein, Geçtiğimiz Ocak ayında Başsavcı Paul Gallagher'dan yeni seçim bütünlüğü yasalarına duyulan ihtiyacı incelemek için hukuk uzmanları ve siyaset bilimcilerinden oluşan bir görev gücü oluşturmasını istemişti.

Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş ile birlikte Darragh O'Brein'ın birtakım kuralları hayata geçirmesi adına güçlenmiş oldu. 

Öte yandan Cyberspace'in hem Rusya'nın hem de Ukrayna'nın resmi web sitelerine ve veritabanlarına yönelik hack saldırılarını tespit etmesiyle, iki ükenin savaşları içerisinde başka bir savaş haline geldi. Son zamanlar Kiev de, Moskova da dikkatlerini kripto varlıklara çevirmiş durumda. Ukrayna, milyonlarca dolarlık bağış toplarken, Moskova ise Batı'nın uygulamış olduğu yaptırımlardan kurtulabilmek adına dijital varlıkları kullanmaya çalışıyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz