İspanya Merkez Bankası Başkanı Yine Kriptoları Hedef Aldı

/userfiles/images/ispanya-kripto.png 04 Haziran 2022 Cumartesi

İspanya Merkez Bankası başkanı Pablo Hernandez de Cos, kripto para birimleri ve kripto pazarının yaşadığı büyüme hakkında bir kez daha uyarılarda bulundu.

Kripto para birimleriyle ilgili negatif düşüncelerini dile getiren devlet yetkilileri, diğer ülkelerde olduğu gibi İspanya'da da mecvut. Mart ayının son günlerinde ülkenin Merkez Bankası başkan yardımcısı Margarita Delgado, kripto paraların günümüz ekonomisine karşın oluşturduğu risklerin ne kadar endişe verici olduğuna dair görüşlerini aktardı

Ülkedeki yetkililerin kripto para birimlerine karşı olan olumsuz yorumlarına rağmen İspanya haklı kriptolarla ilgilenmeye devam ediyor. Özellike İspanya ve Avrupa'da ise gayrimenkul yatırımları patlama yaşıyor. Ev sahiplerinin yatırımcıları ya da sakinleri   ödeme yöntemi olarak dijital varlıkları kullanmaya adapte olmuş durumda.

Şimdi ise İspanya Merkez Bankası başkanı, yakın zamanda katıldığı bir etkinlikte kripto değişkenlerinin dahil edilmesinin İspanya'da olabilecek istikrarsızlığa yol açabileceği ihtimali hakkında uyarılar yaptı. Başkan, insanların kripto pazarının küresel mali kriz öncesinde yüksek faizli mortgage kredilerinden daha büyük olduğu gerçeğini gözden kaçırmamaları gerektiğini belirtti.

Ayrıca Hernandez de Cos, Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi en önemli varlıkların bazılarının işlem hacminin, bazı seanslarda New York Menkul Kıymetler Borsası tarafından işlem gören hacimlere yakın olduğunu açıkladı. 

Merkez Bankası başkanı şunları söyledi:

"Finansal İstikrar Kurulu'nda (FSB) bizler, uygun şekilde düzenlenmediği ve denetlenmediği takdirde, bu piyasaların hızla bir devrilme noktasına ulaşabileceğinin altını kısa süre önce vurguladık."

Başkanın bu açıklaması İspanya Merkez Bankası'ndan gelen kriptoyla ilişkili riskler hakkında ilk uyarısı değil. Nisan ayında yayınlanan bir raporda kurum, kripto ve geleneksel piyasalar arasındaki bağlantının ve stablecoinlerin yükselişinin ekonomik istikrar için çeşitli riskler getirebileceğini de bildirdi.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz