İsrail Ve Hong Kong Para Otoritesi CBDC Üzerinde Çalışıyor

/userfiles/images/israil-btc-bitcoin.jpg 20 Haziran 2022 Pazartesi

Dünya genelindeki merkez bankalarında dijital para birimi çalışmaları hız kazanmışken İsrail'den de açıklama geldi. Ülkenin merkez bankası, Hong Kong Para Otoritesi ile CBDC üzerinde çalıştığını duyurdu.

Kripto para birimleri, piyasanın düşüşüne karşın popülerliğini artırmaya devam ediyor. Pek çok ülke mevzuatlar düzenleme yolun gidiyorken, bazı hükümetler de kendi dijital para birimlerini ve stablecoinleri çıkarmak adına çalışmalara hız vermiş durumda. 

Bu ülkelerin yakın zamanda yanına katılanlardan birisi de İsrail oldu. İsrail Merkez Bankası, siber güvenlik risklerine karşı da dahil olmak üzere yeni bir dijital para birimini test edecek bir deneme üzerinde Hong Kong Para Otoritesi ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Üçüncü çeyrekte başlanılacak olan ortak proje, iki katmanlı bir CBDC olacak ve ilk etapta merkez bankası tarafından çıkarılacak. Ardından bankalar gibi finansal aracılar tarafından dağıtılacak olan kripto para hakkında açıklama yapan İsrail Merkez Bankası, 'maruziyetsiz' CBDC'nin 'müşteri için daha az finansal risk, daha fazla likidite, daha düşük maliyetler, artan rekabet ve daha geniş erişim' taşıdığını iddia ediyor.

Ülkelerin CBDC Çalışmaları Hız Kazandı

Henüz sayılı ülke resmi olarak dijital para birimlerini çıkarmış olsa da, pek çok devlet, çalışmaları hızlandırma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Mayıs ayının son günlerinde Doğu Afrika Ülkesi Tanzanya'nın merkez bankası başkanı Florens Luoga, merkez bankası dijital para birimi lansmanının yaklaştığını duyurdu.

Sonrasında bu konuya ilişkin gelen haberlerden biri de tüm dünyanın uzun süredir görmek istediği dijital dolarla ilgiliydi. FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard, bir dijital dolar inşa etmenin yıllar alacağını ancak sürecin beş yıl içerisinde tamamlanabileceğini dile getirdi.

Rusya Merkez Bankası ise Ukrayna savaşından dolayı uygulanan batı yaptırımlarına bir cevap olarak, geçtiğimiz Nisan ayında duyurduğu dijital ruble lansman çalışmalarını hızlandırdığını açıkladı. Merkez bankası, 2024 yılında başlatılacak olan yeni kripto para biriminin pilot işlemlerini 2023 yılının başına çekti.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz