Kripto Para Dolandırıcılığında Son Bir Yılda 1 Milyar Dolar Havaya Uçtu

/userfiles/images/kripto-doland%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1l%C4%B1k.jpg 05 Haziran 2022 Pazar

ABD Federal Ticaret Komisyonu geçtiğimiz Cuma günü kripto para dolandırıcılığına dair dikkat çeken bir rapor yayımladı. Rapora göre, 2021 yılından bu yana 46 binden fazla dijital varlık yatırımcısı, dolandırılarak 1 milyar dolar değerinde kripto para kaybetti.

Tüketici haklarının korunması ve mevcut piyasaya zarar veren iş uygulamalarının ortadan kaldırılması görevine sahip olan Federal Ticaret Komisyonu, 2021 yılınından bu yana 46 binden fazla yatırımcının dolandırıcılık sebebi ile 1 milyar dolardan fazla kripto para kaeybettiğini ortaya koydu.

Özellikle 2021 yılında 680 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığından edilen zarar rapor edilmişti. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise bu rakam 329 milyon doları buldu. 

ABD Federal Ticaret Komisyonu'ndan uzman araştırmacı Emma Fletcher, bir bireyin ortalama 2.600 dolar kaybettiğini bildirerek şunları söyledi: 

"İnsanların dolandırıcılara en çok ödeme yaptıkları kripto para birimleri Bitcoin (%70), Tether (%10) ve Ethereum (%9) oldu."

Rapor ayrıca, 2021 yılından bu yana kripto para dolandırıcılığına maruz kalan yatırımcıların neredeyse yarısı, sosyal medya platformları aracılığı ile gönderilen reklam veya mesaj yolu ile dolandırıldıklarını kaydetti. Dolandırılmaya en fazla maruz kaldıkrları sosyal medya platformları ise %32 ile Instagram, %26 Facebook, %9 Whatsapp ve %7 ile de Telegram oldu. 

Federal Ticaret Komisyonu'nun açıkladığı bilgilere göre, ilk olarak sosyal medya aracılığıyla başlayan kripto para dolandırıcılıkları toplamda 575 milyon dolarlık yatırım taahhütü ile başladı.

Emma Fletcher, kripto dolandırıcılığına maruz kalan insanların yaş aralığının 29 ile 49 olduğunu açıkladı. En fazla para kaptırma olasılığına sahip yatırımcıların yaş aralığını ise 30 olarak kaydetti. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz