Kripto Para Grafik Okuma

Kripto Para Grafik Okuma

Kripto para grafik okuma artık her yatırımcının sahip olması gereken bir kabiliyettir ancak zaman zaman göz korkutucu derecede zor görünebilir. Bu zorluk aslında aynı zamanda grafik okuma eyleminin matematiksel doğasından ileri gelmektedir.

Neredeyse bütün platformlar kripto para grafik okumaları daha çok mum grafikler üzerinden yapılmaktadır. Mum grafik okumak ise görece çizgi grafiklerinden daha kolaydır. Mum grafikler bizlere bir kripto paranın piyasa fiyatlamasının pozitif mi, yoksa negatif mi olduğu ve işlem hareketlerinin miktar büyüklükleri hakkında anlık bir portre çizer. Bir mum grafiğinde ele alınan vakit aralığı yüksek oranda platforma göre değişiklik gösterebilir.

En bilinen örneklerden ve büyük platformlardan birisi olan Coinbase Pro mum grafiklerinde, her bir mum beş dakikalık bir zamanı temsilen, altı saatlik bir dilimi gösterir. Bu yalnızca bir grafikte toplam dört bin üç yüz yirmi mum ikonu demektir.

Bu durum ve mum grafiğin zaman aralığı yatırımcılar tarafından kolay biçimde, daha uzun veya daha kısa olacak şekilde optimize edilebilir.

Bu noktada normal hisse senedi borsalarından gelen yatırımcılarla önemli bir anektodu paylaşmakta fayda var: Hisse senedi ve diğer emtiaların alınıp satıldığı borsa ve piyasalarda karşılaşılan grafikler açılış ve kapanış fiyatlarını borsanın işlemlere açık olduğu zaman dilimini referans alarak belirler.

Ancak kripto para piyasaları ve grafikleri sonsuza kadar hiç durmadan değişir çünkü yedi gün yirmi dört saat boyunca piyasalarda işlem yapılmayan tek bir an bile bulunmaz. İşte bu nedenle seçeceğiniz zaman diliminin başlangıç noktası açılışı ve bitiş noktası kapanış fiyatını oluşturur.

Kripto para grafik okuma pratikleri teknik analizlerde kullanılan birçok grafik formatı ve gösterge (indikatör) üzerinden bir coin ya da altcoine dair alım veya satım sinyallerini yakalamak için kullanılır. İşinde iyi olan uzman yatırımcılar grafik okuyarak servetlerini katlayabilirken, piyasaya yeni giriş yapan yatırımcıları grafiklere duygusal olarak yaklaşmamaları konularında uyarıyor.

Matematik bilimi insanları şaşırtmayabilir ancak matematikle okunan grafiklerdeki ana girdiler olan piyasa aktörlerinin alım satım faaliyetleri her zaman rasyonel beklentilerle örtüşmeyebilir.