Kripto Paralar Neden Düşüyor

Kripto Paralar Neden Düşüyor

Kripto paralar için 2022 yılı pek iyi başlamadı. Özellikle Şubat sonuna kadar görülen düşüş eğilimi kullanıcıların sık sık kripto paralar neden düşüyor diye araştırma yapmasına sebebiyet verdi.

Son dönemde önceki hızlı yükselişlerin yerini hızlı düşüşe bırakan kripto paralar piyasasında girilen sert düşüşünün ne zaman biterek yukarı yönde kırılacağı konusunda belirsizlikler halen mevcut. Düşen fiyat dengeleri karşısında kripto para yatırımcıları ve madenciler ellerinde bulundurdukları coin ve tokenleri nakite çevirip çevirmemek hususunda son derece kararsız kalmış durumdalar.

Ayrıca bu tarz beklenmedik düşüşler esnasında kaybedilen sermayeler ve uğranan zararlar kripto yatırımcılarını panik satışlarına da yönlendiriyor. Panik satışları bir malın fiyatının daha da düşeceği varsayımıyla yapıldığında o sanal para fiyatında daha da düşük fiyatlanmalara neden olabiliyor. Ancak düşen bir kripto parayı düşük fiyattan elden çıkarma çoğu zaman ani satış işlemleri yapan yatırımcıların fırsatları kaçırması anlamına da gelebilmekte.

Ekonomist ve uzman kripto para analistlerine göre, kripto paralardaki son yaşanan büyük düşüş Avrupa devletlerinin ekonomiden sorumlu bakan ve bürokratları nezdinde yapılan olumsuz yorumlar ile başladı ve bu olumsuz algıların oluşturduğu rüzgarla ellerindeki coinleri bozduran yatırımcı satışlarının, yaşanılan bu düşüşü daha kötü tetiklediği görüldü. Kripto para borsalarının çok dalgalı ve aşırı oynak doğası da sistemsel etkilere eklenince azalan yönlü düşüş yangını körüklenmiş oldu.

Kripto paralardaki azalan fiyatların nedeni gelen tepki alışları hızlı ve istikrarsız bir yükselme yaşatsa da direnç noktaları bir kez daha kırmızıya dönerek eğilimi devam ettirdi ve buna bağlı olarak henüz satış yapmamış kripto para yatırımcıları da zarara uğrama paniğiyle sahip olduklarını son raddede bozdurdular.

Uzmanlar uyarıyor, kripto para düşüşlerine de en az yükselişler kadar temkinli yaklaşılmalı. Eğer sermayenizi daha uzun süre ihtiyaç duymadan elinizde tutabileceksiniz, düşen fiyat aralıklarında satış yapmanız her zaman mantıklı bir davranış biçimi olmayabilir.

Ayrıca bir kripto paranın ATL denilen (tüm zamanların) en düşük fiyat seviyesini görmesi de o coinin daha düşmeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu noktada çeşitli teknik analizler kullanılarak ve grafik okumalarıyla sağlanan göstergeler doğrultusunda stratejik alım ve satım davranışları çok daha önem kazanıyor.