Kripto Piyasasında 24 Saatte 1 Milyon Dolarlık Rekor Tasfiye!

/userfiles/images/bitcoin-tasfiye.jpg 10 Mayıs 2022 Salı

4 Mayıs tarihinde FED tarafından, para politikalarını sıkılaştırmaya yönelik yapılan açıklamaların ve 50 baz puanlık faiz artırımının ardından BTC kısa süreli olarak 40 bin dolara yükseldikten hemen sonra sert bir şekilde düşüş eğilimine girdi. 

FED'in para politikalarını sıkılaştırmasının yanı sıra dünyada yaşanan hiper enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte tüm küresel piyasalar yerle bir olmuş durumda. 

Son bir haftadır peş peşe kırmızı mumlar bırakan Bitcoin, kendisiyle birlikte altcoin piyasasının da çöküşüne sebebiyet verdi. Faiz karalarının açıklanmasından bu yana Bitcoin bir hafta içinde 40 bin dolar bölgesinde işlem görürken %25 değer kaybederek 29.700 dolar seviyelerine kadar geri çekildi.

34 ve 33 bin dolar bölgesinde bulunan önemli destek seviyelerinin kırılımını gerçekleştiren BTC son iki günde %17 değer kaybetti.

Bununla birlikte Coinglass verilerine göre, kripto para piyasasında son 24 saatte yaklaşık 1.11 milyar dolar değerinde long ve short pozisyon tasfiye olmuş durumda. 

Bitcoin dün 33 bin dolar destek seviyesinin kırılımını gerçekleştirdikten sonra akşam saatlerinde tekrardan sert bir düşüş başlatarak 28 bin dolar bölgesindeki destek seviyesine doğru geri çekildi. Buna ek olarak geçtiğimiz 24 saat içerisinde sadece BTC'de 358 milyon dolar likidite oldu. Bu rakamın 296 milyon doları ise long pozisyonlarda gerçekleşti.

Üç haneli tasfiyelerde, 327 milyon dolar ile Ethereum ikinci sırada yer alırken, 104 milyon dolarla da Terra (LUNA) en fazla kaybın kaydedildiği üçüncü sırada bulunuyor. 

Bununla birlikte en az likidasyonun gerçekleştiği coin ise 8.69 milyon dolar ile Polkadot (DOT) oldu. Son 24 saatte gerçekleşen diğer altcoinlerdeki likidasyonları aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

Ayrıca geçtiğimiz 24 saat içinde gerçekleşen kayıplar en çok long pozisyonlarda gerçekleşti ve en fazla likidasyon yaşayan kripto para alım satım platformu %94 oranıyla BitMEX oldu. BitMEX borsasında işlem açan yatırımcıların sadece long pozisyonlarında, 944 milyon dolar tasfiye gerçekleşti.

Son 24 saat içinde long pozisyon işlemlerinde 923 milyon dolar tasfiye olurken, short pozisyonlarda ise sadece 338 milyon dolar milyon dolar likidite oldu.

Böylelikle kripto para piyasasının toplam değeri son 2 günde 1.58'den 1.45 trilyon dolara kadar gerilemiş oldu.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz