Metaverse Coinleri Düşüyor; SAND, MANA Ve Diğer Altcoinlerde Son Durum

/userfiles/images/top-metaverse-coins.jpg 28 Nisan 2022 Perşembe

Bitcoin ve kripto para piyasasında son bir ayda yaşanan geri çekilme hala devam ediyor. BTC, Nisan ayının başından bu yana 48.200 dolar seviyesinden yaklaşık %21 değer kaybederek 37.600 dolar seviyesine kadar düşüş gerçekleştirdi.

Bitcoin'de yaşanan düşüşler ile birlikte altcoin piyasasında da düşüşler derinleşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi, 'açgözlülük' seviyesi olan 56 puanda iken, haberin kaleme alındığı anda ise 'aşırı korku' seviyesinde ve 24 puanda. 

Bitcoin'de son bir haftada gerçekleşen %7'lik bir kayıptan sonra, altcoinler de BTC ile sürüklenmeye devam etti. Özellikle metaverse coinleri incelendiğinde ise, geri çekilmelerden en fazla AXS, MANA, THETA ve SAND etkilenmiş durumda. 

Axie Infinity (AXS) 

Ethereum (ETH) blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir oyna-kazan (P2E) oyun coini olan AXS son bir aydır düşüyor ve toplamda %50'ye yakın değer kaybetti. AXS, son bir kaç gündür 37.88 dolar destek seviyesini test etmeye devam ediyor. 37.88 dolar bölgesi en son Ağustos 2021'de test edilmişti ve o tarihten bu yana ilk defa 2 gün önce AXS bu seviye ile tekrardan buluştu. 

37.88 dolar destek bölgesi Axie Infinity için şu anki senaryoda oldukça önem taşımakta. Bitcoin'e bağlı olarak olası bir düşüş senaryosunda AXS fiyatı bu seviyeyi aşağı yönlü kırarsa yaklaşık olarak %36'lık bir geri çekilme ile 24 dolar seviyelerine gelmesi beklenir. 

Haberin kaleme alındığı andan itibaren AXS, 39.40 dolar seviyelerinden el değiştirmeye devam ediyor.

Decentraland (MANA)

Popüler metaverse projelerinden biri olan MANA, Kasım 2021 tarihinden bu yana düşüş eğiliminde ve son bir haftada %16 değer kaybederek 1.78 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşadı. 

MANA şu anda 1.80 dolar destek seviyesi üzerinde işlem görüyor. Yukarı yönlü bir hareketlenme başlatması için öncelikle 1.80 destek seviyesi üzerinde kalıcık sağlaması gerekmekte. Bununla birlikte MANA fiyatında yükseliş gerçekleşmesi durumunda 2.02 dolar direnç seviyesine kadar yükselimesi beklenir. 

MANA için destek ve direnç seviyeleri aşağıdaki günlük grafikte belirtilmiştir.

Theta Network (THETA)

THETA 1 Nisan tarihinde 4.4 dolar direnç seviyesini test edip satış baskısına maruz kaldıktan sonra düşüş trendi başlattı. Son bir aydır sadece aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren THETA, %40'a yakın değer kaybederek 2.68 dolar destek seviyesne kadar geri çekildi. 

2.68 destek bölgesi Şubat ayının başından beri önemli bir seviye haline gelmiş durumda. THETA fiyati Şubat ayından bu yana her 2.68 dolar desteğini test ettiğinde alış baskısına maruz kaldı. Bu sebeple THETA'nın yukarı yönlü bir hareketlenme başlatması için bu seviye üzerinde kalıcılık sağlaması gerekmekedir.

Öte yandan olası bir düşüş senaryosunda ise THETA'nın 2.27 dolar destek seviyesine geri çekilmesi beklenir. Haberin kaleme alındığı andan itibaren THETA, 2.72 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

The Sandbox (SAND)

25 Kasım tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8 dolara ulaşan SAND, o tarihten bu yana düşmeye devam ediyor. SAND 5 aylık süreçte %71 değer kaybetti. 

SAND yaklaşık dört gün önce aşağı yönlü düşüş başlatarak 2.74 dolar destek seviyesinin kırılımını gerçekleştirdi. Bununla birlikte SAND, henüz 2.62 dolar destek seviyesini test etmiş değil.

Öte yandan 2.47 dolar bölgesinde tutunmaya çalıştığı gözlemleniyor. Bu seviyede tutunmayı başardığı takdirde tekrardan yukarı yönlü bir hareketlenme başlatması muhtemel olur.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz