Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse nedir, ne işe yarar? Metaverse ne demek, nasıl kullanılır? Metaverse hakkında herşey

Metaverse, türkçe olarak bazı kaynaklarda meta evren olarak da kullanılan yeni bir teknolojik alanlar bütününü kapsamaktadır. Metaverse bir evren olarak, birden çok dijital dünyayı bir araya getiren hem üç boyutlu hem de çevrim içi dijital konsept biçiminde karşımıza çıkıyor.

Kimi uzmanlar için ise metaverse gelecekte adeta internetin yerine geçecek farklı bir gerçeklik olacak. Metaverse evrenleri ; üç boyutlu sanal ortamlarda, kullanıcıların çalışmasına, etkinlikler ve buluşmalar düzenlemesine, sanat yapmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine olanak tanıyor.

Metaverse günümüzde henüz kuluçka döneminde olmasına rağmen çoktan birçok platform kendi bünyesine metaverse öğeleri eklemeye başladı bile. Metaverse tecrübesine en yakın deneyimler şimdilik bilgisayar ve mobil olmak üzere video oyunları dahilinde bulunabilir sunulmaktadır.

Zaten oyunlara dair kripto paralarda yeni yılın favori coinleri haline gelmiş görünmektedir. Geliştiriciler, oyunlar içinde düzenlenen etkinliklere yer tahsis ederek ve dijital ekonomiler inşa ederek oyun kavramının sınırlarını artık daha rahat zorlayabiliyor.

Bu noktada kripto para borsalarında alım satım yapan yatırımcıları ilgilendiren kısım ise coinlerin bu metaverse dünyalar içinde çok ideal ve geçerli paralar olarak kullanılabilmesiyle alakalı.

Kripto paralar da aslında metaverse ekonomileri gibi dijital ekonominin yaratılmasına imkân tanır. Ek olarak metaverse teknolojisi, Trust Wallet ve MetaMask gibi yazılım olarak üretilen kripto cüzdanları için de birçok soruna çözüm üretebilecek potansiyele sahiptir.

Daha da önemlisi metaverse fikri, blok zincir teknolojisinin saydam ve güvenilir yönetişim sistemlerini kendisine entegre ederek küresel ve merkeziyetsiz yeni bir dünya için devrim niteliğinde ilerlemeler sunabilir.

Metaverse temelli ve onun prototipi kabul edilebilecek bazı blok zincirleri mevcut koşullarda ulaşılabilir niteliktedir. Ki bu yeni bir girişim olan haliyle bile kullanıcı ve yatırımcılara gelir etmelerini sağlayacak fırsatlar sunabilmektedir.

Örneğin Axie Infinity ekosistemi bir metaverse evreni olarak çalışırken aynı zamanda kendi dahili para birimi olan AXS coini de içermektedir. Oyuncular sadece oyun oynayarak Play 2 Earn mantığıyla AXS tokenler elde eder ve bunlar üzerinden geçimini sağlayabilir. Diğer güzel metaverse örnekleri ise Second Life ve Decentraland olarak karşımıza çıkar.