Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Birçok dev teknoloji şirketinin yatırım yapmaya başladığı “metaverse” kavramının Türkçe karşılığı evren ötesidir. Metaverse ilk bakışta her ne kadar karmaşık görünse de, aslında bir çok alanda hayatı daha da kolaylaştırmaya yönelik bir yenilik olarak ortaya çıkmaktadır. Metaverse günümüz dünyasında halihazırda var olan teknolojinin üzerine yeni ve inovatif temeller atmayı amaçlar. Evren ötesi başta 3D cihazlar olmak üzere, bilgisayarlar ve android cihazlar sayesinde insanın aslında bilinen gerçekte var olmayan bir ortama dahil olmasını sağlar.

Metaverse Tarihi 

Metaverse kavramı ilk 1992 yılında Neal Stephenson’ın yayımladığı “Snow Crash” adlı bilimkurgu romanı ile ortaya çıkmıştır. Yazılan romanda kurgusal bir dünyayı nitelendiren evren ötesi ilk ortaya çıktığı dönemde fazlasıyla abartılı ve kurgulu bir gelecek perspektifi olmakla eleştiriye maruz kalmıştır. Ancak günümüzde ve gelecekte insan hayatının neredeyse tamamında yer alacağı tahmin edilen bu terim yıllar önce tahmin edilenin aksine bir hayal dünyasından ibaret değil.

Sanal gerçeklik teknolojisinin şu an için sadece oyunlarda kullanıldığı bilinmektedir. Fakat metaverse hayatta yer kazanmaya devam ettikçe artırılmış sanal gerçekliğin kullanımını önemli derecede genişletecek gibi görünüyor. Bu dijital evrende üç boyutlu bir avatar yaratarak alışveriş yapmak, konsere gitmek, çalışmak ve bunun gibi normal hayatta insanların yaptığı birçok aktivite günümüz dünyasında gerçekleştirilmeye başlandı.