MINA Coin

MINA Coin

Mina coin daha uzun biçimde Mina Protocol şeklinde tanımlanan blok zincir ağının dahili kripto parasıdır. Bugüne kadar birçok önemli yerel ölçekli ve küresel kripto para borsasında listelenen ve satışa çıkarılan Mina coinin hangi borsa ya da takas platformunda satıldığını öğrenmek için CoinMarketCap sitesine girebilirsiniz.

Yukarıda yer alan arama çubuğundan Mina araması yaptığınızda satın alabileceğiniz yerlerin listesini bulacaksınız. MINA coin fiyatları ile ilgili anlık bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mina Protocol Coin’in son yirmi dört saatlik hacim verisi ve güncel fiyatlama bilgileri de, yine CoinMarketCap üzerinden ulaşabilrisiniz.

Piyasa değeri ise yaklaşık 18 milyar Türk lirasını bulmaktadır. 824 milyonun biraz üstünde üretilen Mina coinin herhangi bir maksimum arz sınırı bulunmamakta ve bu yönüyle Shiba Coin’e benzetilmektedir.

“Dünyanın en hafif blokzinciri” biçiminde duyurulan Mina Protocol projesi, kullanıcıların işlem hacimlerinin artmasına rağmen kendi boyutunu sabit tutabilen üst seviye bir teknolojiyle donatılmış bir protokoldür. Bahsi geçen blok zincir ağının yerel ve dahili kripto para birimi olarak ise MINA kullanılır. MINA, 2017 senesinin yaz mevsiminin ilk günleri O (1) Labs firma şemsiyesi altında geliştirilen bir inovasyondur. Ancak o dönem henüz Mina Protocol olarak değil de Coda Protocol olarak isimlendirilmiş bir projeydi. Sonrasında Ekim 2020 tarihiyle birlikte MINA adını almıştır.

MINA bir coin olarak esasında BTC blok zinciri temelli olsa bile ETH’nin hesaplama modelleriyle işleyen bir altyapı üzerine dizayn edilmiştir. Böylelikle kripto para piyasalarını domine eden iki büyük oyuncunun da iyi yönlerini kapsamaya çalışmıştır.

MINA Protocol ağında madencilik yapılmamaktadır. Bunun yerine SNARK olarak bilinen yeni nesil bir blok onaylama sistemi bulunmaktadır.

Mina Protocol coin, doğası ve inşası gereği blok zincir ağı üzerinde çalışmasına karşın beklenmedik derecede düşük bir alan kaplar ve bu alan her zaman sabittir. Barındırdığı bütün bu nitelikler dolayısıyla sürdürülebilir ve çevre dostu bir teknoloji olarak övgü almıştır. Ayrıca Mina coin, bir mutabakat sistemi olan hisse ispatlı fikir birliği algoritmasına da çeşitli iyileştirmelerde kullanılmıştır.

Mina Coin ve diğer tüm kripto işlemleri hakkında detaylı bilgilere ve güncel haberlere sitemizden ulaşabilirsiniz.