NBA Açık Verdi, Hacker 123.000 Dolarlık NFT Vurgunu Yaptı

/userfiles/images/haberler/nft/NBA-Top-Shot.jpg 21 Nisan 2022 Perşembe

Blok zinciri güvenlik firması BlockSec'e göre, dünyanın en popüler basketbol ligi olan NBA'in yeni duyurduğu NFT koleksiyonunda saldırganların izin almadan NFT basmasına izin veren bir boşluk var. Açıklanan verilere göre bir hacker, bu güvenlik açığını kullanarak yüz adet NFT basıp satışını gerçekleştirdi bile. 

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Basketbol Birliği, 'The Association' isimli kendi non-fungible token koleksiyonunu duyurdu. 18.000 adetten oluşan Ethereum tabanlı NFT koleksiyonun her biri gerçek bir NBA oyuncusunu temsil ediyor. Play-Off'a katılan 16 farklı NBA takımından her oyuncunun 75'er NFT’si olacak.

Ayrıca bugün piyasaya sürülen NFT’ler, her oyuncunun gerçek hayattaki performansına bağlı olarak değişecek. Buna ek olarak NFT arka planları da basketbol oyuncusunun performansına göre şekil alacak.

Basketbol severler çıkarılan koleksiyonu büyük bir sevinç ile karşılasa da, güvenlik firması BlockSec'e göre koleksiyonda bir açık bulunuyor. NBA sözleşmesi, beyaz listeye alınmamış veya yetkisiz kullanıcıların yetkili kullanıcıların imzalarını kopyalayarak NFT'leri basmasına izin veren bir güvenlik açığına sahip.

Güvenlik açığına ilişkin şirket şu açıklamada bulundu:

"Açıklığın temel nedeni, imza doğrulamasının yanlış kullanılmasıdır. Temel olarak sözleşme, imzanın yalnızca kullanıcı (ve yalnızca kullanıcı) tarafından yalnızca bir kez kullanılmasını sağlamaz. Bu durumda saldırgan, ayrıcalıklı bir kullanıcının imzasını ve mint jetonlarını kendisine yeniden kullanabilir.”

Bahsedilen bu güvenlik boşlukları kullanarak bir saldırgan tek bir kripto para ödemeden 100 basılmış NFT ile kaçmayı başardı. Verilen bilgiye göre her bir NFT, OpenSea ve LookRare'de ortalama 1.200 dolar değerinde Ethereum'a satılıyor.

Token sözleşmesindeki ortalama satış fiyatı baz aldındığında saldırgan NBA'in NFT koleksiyonundan yaklaşık 123 bin dolar değerinde kripto varlık çaldı.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz