NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nasıl Yapılır?

İlk başta oldukça karışık zannedilen NFT teknolojisi, sanal evrenin sunduğu imkanlar ile daha rahat kullanılabilir ve anlaşılabilir bir hale geliyor. NFT, ETH blok zinciri geliştiricileri tarafından geliştiriliyor. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan platformlar yer alıyor.

Her blockchain projesinin pazar yeri ve cüzdan servisleri arasında çokça farklılık olabilir. Bu nedenlerle blok zincir kullanım ağı aralığı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri projesi seçmek bir hayli önemlidir. Bütün bu adımları geçtikten sonra cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye dönüştürmek istediğiniz eseri; ses, fotoğraf, video formatlarında yükleyebileceğiniz bir platforma kaydolmanız gereklidir. Arkasından siz de NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platforma yükleyerek NFT yapabilirsiniz.

Kripto coinlerle aynı şekilde işleyen ve NFT’lerin de satıldığı borsalar / pazarlar oldukça çok ancak aralarından en rağbet görenleri şöyle sıralayabiliriz; OpenSea, Rarible, Foundation Market Place.

NFT üretimi, Ethereum blok zinciri ERC-727C token standartlarında gerçekleşmektedir. Tabii bu noktada NFT yapıcıların ve sağlayıcılarının işlerini rahatlatmak mühim çünkü blok zincirin teknik boyutları, sanatçılar için bir hayli karmaşık olabiliyor. NFT yapma faaliyetine girmek isteyen üreticilere kolaylık sağlayan mecralar ise giderek popüler hale gelen platformlar biçiminde bu durumu kolaylaştırıyor. Nihayetinde NFT üreticilerinin bu bağlamdaki tek gereklilikleri olan şey ise dijital bir kripto para cüzdanı oluyor.

NFT’ler isterseniz gayri menkul arsalar isterseniz şarkılar isterseniz de resimler şeklinde üretilebilir. Bunun için biraz yaratıcılık ve yaptığınız NFT’nin yeterli reklamını yapmak oldukça önemlidir. Bu bağlamda Open Sea gibi platformlar sayesinde özellikle sanatçılar istedikleri düzeyde gelir elde edebilmek için blok zincir ve DeFi teknolojilerine eklemlenebilmekte.

Bir NFT değiştirilemez olsa bile satılamaz ya da kiralanamaz değildir. Ayrıca unutmamak gerekir ki NFTlerin satış yerlerini de NFT mekanlar ve Pazar yerleri olarak seçmek NFT ürünlerinin çok boyutlu kazançlara çevrilebileceğini ispatlar niteliktedir.

Yeni nesil para kazanma biçimlerinin hızla değiştiği günümüz dünyasında NFT yapımı ve nasıl üretileceği konusu da çapın meslekleri arasında vakit kaybetmeden yerini almıştır.