NFT Nedir?

NFT Nedir?

Pek çok kişinin NFT olarak tanıdığı terimin karşılığı olan ‘non-fungible token’ın Türkçe karşılığı ‘takas edilemez jeton’ anlamına gelmektedir. NFT’ler ses, fotoğraf, video ve fiziksel olan her varlığın sanal ortamdaki dijital karşılığıdır ve diğer token'ların aksine takas edilemiyor. Normal şartlarda koleksiyon değerine sahip çizgi roman, pul ve sporcu kartları gibi varlıkların dijital dünyadaki yansımaları olarak da tanımlanabilir.

NFT’nin diğer kripto birimlerinden en büyük farkı blockchain teknolojisi kullanılarak üretiliyor olmasıdır. Sanal ortamdaki her şey çoğaltılabilir olmasına karşın NFT, blockchain teknolojisiyle üretildiğinden kopyalanabilmesi mümkün değildir. NFT’ler, blockchain sayesinde dosyanın kime ait olduğunu ya da üreticisinin kim olduğunu kendi blok zincirinde kayıtlı bir şekilde saklayarak, kendilerini diğer varlıklardan ayrı tutarlar.

NFT'lerin Tarihi

NFT'ler ilk olarak 2015 yıllında ortaya çıkmaya başlamıştır. İlk NFT çalışmalarI, Bitcoin ağındaki ‘renkli coinler’in yavaş yavaş meydana gelmesiyle başladı. NFT kullanımına olan ilgi ise 2020 yılının sonlarına ve 2021 yılının başlarında artmaya başlamıştır. NFT’leri desktekleyen Ethereum (ETH), Tezos (XTZ) ve Flow (FLOW) gibi kripto paraların kendine özgü standartları vardır, her biri dijital ürünün eşsiz bir şekide çalışmasını sağlamayı amaç edinirler. Günümüzde NFT’ler spor, sanat ve müzik gibi popüler eğlenceler, dijital faktörleri metalaştırmak için kullanılırlar. Birçok NFT, Ethereum tabanlı işlemektedir fakat, diğer blok zincirler de kendi NFT sürümlerini uygulayabilmektedir.

Popüler NFT Platformları

Kripto varlıklarda olduğu gibi, NFT ve NFT koleksiyonlarının da bir pazarı vardır ve yatırımcı ve kullanıcılar bu pazara girip o platforlarda NFT alıp satabilir veya koleksiyon yapabilirler. En popüler NFT alıp satma platformları aşağıda listelenmiştir:

  • OpenSea
  • SuperRare
  • VIV3
  • Rarible