PoS ve PoW Nedir?

PoS ve PoW Nedir?

Proof of Work Nedir? PoW Nasıl Çalışır?

Genellikle PoW olarak kısaltılan Proof of Work, Türkçe'de İş İspatı anlamına gelmektedir. Mutabakat algoritması adı verilen ve bir kripto paranın kayıt defterini güvenli hale getirmek için kullanılan yöntemlerden biri olan Proof of Work, birçok büyük kripto para tarafından kullanılmaktadır. Öyle ki işlem hacmi bakımından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin başta olmak üzere Litecoin, Dogecoin, Bitcoin Cash ve Monero gibi diğer diğer önemli altcoinler de PoW mekanizmasıyla çalışıyor.

Proof of Work, ortaya atılan ilk mutabakat algoritmasıdır ve günümüzde kripto para dünyasında en yaygın kullanılan algoritmadır. İlk olarak BTC'nin yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto tarafından 2018 yılında kripto paranın white paper'ında ortaya atılan PoW, teknolojinin kendisi olarak bundan çok daha önce yaratılmıştır.

Peki Proof of Work mekanizmasının görevleri, işleyişi ve kullanım amacı nelerdir? Kullanıcıların işlemleri, blok zincir ağına eklenir. Blok zinciri yapısı itibariyle herkesin görebileceği büyük bir veritabanıdır. Bundan dolayı her kullanıcı, fonların daha önceden harcanıp harcanmadığını kontrol edebilir.

Fakat kullanıcı sayısının arttığı bir durumda bu işlemleri kontol etmek imkansız hale gelir ve bu noktada Proof of Work devreye girer. Bu mekanizma, kullanıcılarının harcama hakkına sahip olmadıkları fonları harcamamalarını garanti altına alır.

Proof of Stake Nedir? PoS Nasıl Çalışır?

Birçok farklı mutabakat algoritması vardır ama bunların arasında en yayın kullanılanı PoS olarak kısaltılan ve açılımı Proof of Stake olan Hisse Kanıtıdır. Binance Coin (BNB), Algorand (ALGO), Tron (TRX), Cosmos (ATOM), ve birçok farklı altcoin, işlem onay ve kontrol mekanizması olarak PoS kullanır.

Bu algoritmanın geçmişi 2011 yılına kadar uzanır ve o yıllarda bazı küçük protokoller tarafından uygulanmaya başlanmıştır ve para birimini tutan kişilere ağ üzerinde karar verme gücü sağlar. Ancak henüz büyük blok zincirler tarafından kullanılmayan Proof of Stake, Proof of Work'e kıyasla bazı avantajlara sahiptir.

En kayda değer avantajı daha küçük bir karbon ayak izine sahip olmasıdır. Bunun nedeni PoS'te yüksek güçte madenciliğe ihtiyaç olmaması ve harcanan elektrik miktarının PoW'da harcanana kıyasla çok daha düşük olmasıdır. 

Öte yandan PoS, PoW kadar kapsamlı ve denenmiş bir geçmişe sahip değildir, bu sebeple olumlu yanlarının yanı sıra  algoritmanın geniş çapta test edilmesi gereklidir. On yıldan biraz daha uzun bir süre içinde trilyonlarca dolar değerinde işlemi güvene almış olan bu mekanizma, daha fazla tercih edildiği taktirde geniş çaplı blok zincirlerde kullanılmaya başlayabilir.