Rapor: Ekonomik Koşullar Arjantinlileri Kriptolara Yöneltiyor

/userfiles/images/Arjantin%20.jpg 08 Mayıs 2022 Pazar

Geçtiğimiz hafta başında yapılan bir anket Arjantin vatandaşlarının kripto para birimlerine karşı yaklaşımını ve nasıl yatırım yaptıklarına dair rapor yayınladı. 

4 Mayıs tarihinde danışmanlık firması Opinaia ve Muchnik tarafından yayınlanan bir anket, Arjantin'deki dijital varlıkların popüleritesine ve kullanımlarına ışık tuttu. Ülkenin dört bir yanından toplamda 2.400 Arjantin vatandaşına kripto varlıklar ile ilgili anket gerçekleştirildi. 

Sonuçlara göre, ülkede satın alma gücünü korumak için dört Arjantinliden üçü kripto paralara yatırım yapıyor. Ayrıca vatandaşların %90'ının anketten öncede dijital varlıklar hakkında bilgi sahibi olduğu ortaya çıktı. Ancak vatandaşlar, kripto paralara sadece keyfi bir şekilde yatırım yapmıyor.

Ankete katılan Arjantinlilerin %74'ü dijital varlıkları sadece satın alma güçlerini korumak ve zarar görmemek adına yatırım yaptıkları ortaya çıktı.

Gerçekleştirilen anket ayrıca, hisse senetleri ve tahviller gibi diğer yatırım yöntemleriyle karşılaştırıldığında vatandaşların kripto paralara olan güvenleri üzerinde de durdu. Bunun sonucunda kripto para birimlerinin, dolar gibi geleneksel yatırım araçlarının ortasında kaldığı ortaya çıktı. 

Danışmanlık şirketi Opinia'nın kamuoyu yöneticisi Guido Moscoso bu sonuçla alakalı şunları söyledi: 

"Kripto para birimleri, bir yatırım fonu veya hisse senedine benzer, ancak dolar, sabit vadeli veya Mercado Pago gibi daha klasik veya yerleşik biçimlerin altında ortalama bir güven düzeyine sahiptir. Ama evet, tahvillere duyulan güvenin oldukça üzerindeler."

Guido Moscoso'ya göre anket, Arjantinlilerin ülkedeki ekonomik koşullardan dolayı oldukça endişeli olduklarını ve yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda paralarını biriktirmenin ve korumanın çözümünü kripto paralarda bulduklarını gösteriyor. 

Öte yandan Moscoso, kripto paralara karşı olan ilginin, ortalama bir vatandaşın dijital varlık dünyasına adım atmaya çalışırken yüksek bilgi engeli ile karşı karşıya kaldığını vurguluyor. Kripto varlıklara yatırım yapmak isteyen Arjantin vatandaşlarından %74'ünün yarısı satın alma işlemlerini nasıl yapacaklarını bilmiyor.

Arjantin hükümeti ayrıca kripto varlıklara soğuk bakmıyor ve son zamanlarda dijital varlıklarla ilgili ülkeye birçok yenilik getirmeye de devam ediyor. Arjantin'in başkenti Buenos Aires başkanı, bundan sonra vatandaşların kripto para birimleri ile bir miktar vergi ödemeleri yapabileceklerini açıklamıştı. 

Buna ek olarak Arjantin Merkez Bankası 3 Mayıs tarihinde ise, ülkenin en büyük bankası olan Banco Galicia, müşterilerinin uygulamalarında artık BitcoinEthereumXRP ve USDX satın almalarını sağlayan bir özelliği etkinleştirdiğini duyurmuştu. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz